Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 23:21
Przeczytaj!
Reklama

120 litrów krwi więcej w systemie - Podsumowanie akcji „Krwioobieg Terytorialsa”

26 maja br., na placu Litewskim w Lublinie odbyła się zbiórka krwi w ramach projektu „Krwioobieg Terytorialsa”. Żołnierze 2 LBOT, służby mundurowe oraz mieszkańcy hojnie podzielili się tym cennym darem. W samym Lublinie zebrano ponad 60 litrów krwi.
120 litrów krwi więcej w systemie - Podsumowanie akcji „Krwioobieg Terytorialsa”

Autor: zdjęcie nadesłane

Zbiórka krwi odbyła się w ramach akcji „Krwioobieg Terytorialsa”. To strategicznie ważny projekt dla Wojsk Obrony Terytorialnej, co wynika z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze 2 LBOT licznie stawili się na zbiórce, aby w ten sposób zaakcentować swoją gotowość wsparcia mieszkańców naszego regionu. Akcja wzbudziła duże zainteresowanie samych Lublinian, wielu przyłączyło się do szlachetnej inicjatywy i również oddało krew. Wynik zbiórki mówi sam za siebie - w samym Lublinie, przez sześć godzin akcji zebrano ponad 60 litrów krwi.

Jednak to nie wszystko, ponieważ podobne zbiórki przeprowadzono także w Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej, Tomaszowie Lubelskim i Puławach. W sumie w naszym województwie w ten weekend zebrano blisko 120 litrów krwi na rzecz banków krwi podmiotów leczniczych na Lubelszczyźnie.

Warto dodać, że w przedsięwzięcie licznie zaangażowali się przedstawiciele lubelskich władz samorządowych, instytucji wojskowych, służby mundurowe, organizacje pozarządowe i środowiska kombatanckie. Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

W ten weekend zbiórki krwi w ramach projektu „Krwioobieg Terytorialsa” odbyły się również w innych województwach. Główne wydarzenia odbyły się w Białymstoku, Ciechanowie, Olsztynie i Rzeszowie. Tam również Terytorialsi osobiście zachęcali do oddawania krwi. Cel akcji był jeden - propagowanie idei krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Zbiórkom krwi wszędzie towarzyszyły festyny rodzinne, organizowane wspólnie z innymi służbami mundurowymi. Powstawały „białe miasteczka”, gdzie można było wykonać bezpłatne badania zdrowotne – jednym z  głównych założeń „Krwioobiegu Terytorialsa” jest bowiem propagowanie idei zdrowego stylu życia. W programie znalazły się również pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacje uzbrojenia, sprzętu wojskowego oraz liczne atrakcje dla dzieci. 

O projekcie KRWIOOBIEG TERYTORIALSA

Główne cele projektu to: poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpłynie również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczyni się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi
za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest zwiększenie liczby honorowych dawców krwi o 2 000 każdego roku, co oznacza, że do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynie dodatkowe 1 000 litrów krwi rocznie. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi będzie pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W zakresie transplantologii w ramach projektu planuje się dotrzeć do 100% żołnierzy WOT z informacją dotyczącą świadczeń woli dawców narządów.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii lekkiej piechoty jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, będzie on też odpowiadał za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizację akcji alarmowych. Dodatkowo będzie on też organizował współpracę z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za idę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama