Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 22:15
Przeczytaj!

Charakterystyka podłóg warstwowych

Wybór desek podłogowych jest dość ważnym elementem wykończenia każdego wnętrza. Obecnie drewniana podłoga to klasyka wyboru, więc coraz więcej osób decyduje się na naturalne tworzywo. Jest nie tylko elegancka i trwała, ale także nadaje szlachetny wygląd. Na rynku do wyboru mamy deski litowe, dwuwarstwowe lub trzywarstwowe. I to właśnie tym warstwowym przyjrzymy się w dzisiejszym artykule. Podpowiemy, co je różni, jak je układać i czy nadadzą się do mieszkań z ogrzewaną podłogą.
  • 08.04.2024 12:39
  • Autor: Grupa tipmedia
Charakterystyka podłóg warstwowych

Podłoga dwuwarstwowa, czy trzywarstwowa? Którą wybrać? 

Podłoga warstwowa posiada deski, które składają się z dwóch lub trzech warstw. Dolna jej część wykonana jest ze sklejki lub podkładu drewna liściastego. Natomiast część górna, która odpowiada za wygląd naszej podłogi, wytworzona jest z drewna. Grubość jej wynosi mniej więcej 3-6 mm. Sprawdźmy zatem, czym różnią się deski dwuwarstwowe od tych trójwarstwowych. 

Decydując się na wybór drewna, jakimi jest dąb lub jesion, warto zdecydować się na deski dwuwarstwowe. Charakteryzuje się bardzo dobrą jakością, a także odpowiednią grubością. Jednakże coraz większą popularność zyskują deski trzywarstwowe, które wykonane są w trochę inny sposób. Są zdecydowanie tańsze, wygodniejsze, a także pod względem montażu będą wygodniejsze. Dodatkowo idealnie sprawdzą się w przypadku podłogi ogrzewanej oraz innych technologii. Deski dwuwarstwowe nie zawsze sprostają temu zadaniu. Niezależnie jednak od wyboru konkretnego drewna, musi być ono odpowiednio przygotowane podczas produkcji. Ich jakość musi być kwestią najważniejszą, gdyż służyć będzie nam przez wiele lat. 

Szeroka oferta podłóg warstwowych dostępna jest w

https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/deski-podlogowe-i-parkiety/deski-podlogowe-warstwowe

Ogrzewanie podłogowe, a deski warstwowe 

Stosując grzejnikowe ogrzewanie tradycyjne, możemy wybrać zarówno deski litowe, jak i deski warstwowe. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się ogrzewanie podłogowe lepszym i na pewno bezpieczniejszym wyborem będzie zastosowanie desek warstwowych. Jej konstrukcja jest na tyle stabilna, że idealnie sprawdzi się podczas zmiennych temperatur, a także występującej wilgoci. 

Należy jednak pamiętać, że nie każde drewno sprawdzi się w tym przypadku. Warto więc uwzględnić dwa czynnik: nisko współczynnik skurczu i rozkurczu, a także czas osiągania równowagi higroskopijnej. Do ogrzewania podłogowego nadają się więc dąb, merbau i jesion thermo. Zrezygnować należy na pewno z takiego drewna jak buk czy klon, gdyż są wymiarowo mało stabilne. Zwróćmy uwagę również na warstwę dolną, która powinna być wykonana ze sklejki wodoodpornej lub lameli liściastych. 

Jak układać deski warstwowe? 

Możemy spotkać się z różnymi metodami montażu desek podłogowych. Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze sposoby. 

Podłoga klejona – najczęściej wybieraną metodą podczas montażu podłogi dwuwarstwowej. Klejenie wykonywać najlepiej na betonowym podłożu. Deski klejone gwarantują nam sporą wytrzymałość, ale tylko w przypadku właściwego montażu. Dodatkowo klej tłumi różnego rodzaju dźwięki, gdyż nie występują pod podłogą puste przestrzenie. 

Podłoga „pływająca” – w tym sposobie montażu wystarczy tylko ułożyć deski, bez konieczności ich przyklejania. Należy jednak pamiętać, aby miały dobrze wyprofilowane krawędzie. Główną zaletą tej metody jest szybkość oraz czystość, gdyż nie musimy używać żadnego kleju.

Podłoga przybijana – deski przybijane są do specjalnych legarów. Montaż ten w porównaniu do poprzednich metod jest dość skomplikowany. Dlatego też rzadko kiedy się go stosuje. 

Artykuł sponsorowany