Umiejętności językowe – co, jest istotne z punktu widzenia pracodawcy

  • 27.09.2017, 11:12
  • Grupa Tipmedia
Umiejętności językowe – co, jest istotne z punktu widzenia pracodawcy
Z punktu widzenia pracodawcy umiejętności twarde, do których zalicza się znajomość języków obcych, są bardzo istotne. Pracodawcy szukają osób umiejących biegle posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym. Można to zaobserwować, przeglądając ogłoszenia o pracę. Znajomość języków jest wymieniana na pierwszym miejscu. W naszym kraju jest bardzo wiele firm, które współpracują z firmami zagranicznymi. Do pracy w takich firmach, potrzebni są specjaliści w danej dziedzinie z bardzo dobrą znajomością języka obcego.

Posiadanie umiejętności językowych świadczy o wielu zdolnościach w innych dziedzinach.

Pracodawca może przypuszczać, że kandydat na pracownika znający kilka języków, będzie również miał takie cechy jak: zdolność do adaptacji, myślenie narracyjne, zdolności analityczne, zdolność do wyciągania wniosków, umiejętność przystosowania się do pracy w każdych warunkach.

Firmy, które poszukują, nowych pracowników cenią sobie, także umiejętność w posługiwaniu nowych mediów. Na pewno zaletą jest to, że podczas nauki języka obcego korzystało się z korepetycji drogą online. Możliwość takich korepetycji udostępnia platforma Preply (przykład dla języka niemieckiego: https://preply.com/pl/skype/korepetycje-z-niemieckiego), na której jest dostępna duża baza native speakerów, udzielających lekcji w różnych językach. Idealny pracownik to według przeprowadzonych badań taki, który jest zmotywowany, posiadający specjalistyczną wiedzę oraz znajomość co najmniej dwóch języków obcych.

Sam fakt ukończenia uczelni wyższej nie jest już głównym atutem w procesie rekrutacji. Duże znaczenie mają umiejętności praktyczne, do których zalicza się dobre posługiwanie się językami obcymi.

Czy w obecnych czasach znajomość jednego języka obcego jest wystarczająca?

Jeszcze jakiś czas temu pracownik, który miał znajomość tylko języka angielskiego, miał duże szanse na zatrudnienie. Dziś sama znajomość języka angielskiego to zbyt mało (http://polskieradio.pl/angielski-to-juz-za-malo.pl), aby wyróżnić się spośród innych kandydatów. Pracodawcy szukają osób, które oprócz języka angielskiego opanowały, też inne języki. Doceniana jest znajomość języków mało popularnych, na przykład języka czeskiego, języka szwedzkiego, języka japońskiego i wielu innych. Jednak nie tylko języki mało popularne wchodzą w grę. Dziś coraz częściej, jest tak, że są one wymieniane jako trzeci język. Natomiast jako drugi język obcy brany pod uwagę jest: niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski. Pracodawcy cenią sobie umiejętność swobodnego komunikowania się, a do tego potrzebna jest znajomość języków obcych.

Języki obce na pierwszym miejscu, to fakt

Można śmiało powiedzieć, że znajomość języków obcych to podstawowa kwestia, jaką kierują się pracodawcy podczas rekrutacji. Powszechna jest opinia, że znajomość języków obcych to gwarancja, tego, że otrzyma się satysfakcjonującą pracę. Znajomość tylko języka angielskiego to za mało w dzisiejszych czasach. Pracodawca chętniej zatrudni pracownika, który dodatkowo, będzie posługiwał się językiem niemieckim, lub francuskim. Na rynku pojawia się coraz więcej ofert nauczania języka obcego pod konkretne potrzeby pracowników. Znajomość języków obcych technicznych i specjalistycznych jest pożądaną przez firmy kompetencją.

Więcej na ten temat na infor.pl/znajomosc-jezykow-obcych-kluczowy-atut-w-rekrutacji.html

Czy znajomość języków obcych daje gwarancje zatrudnienia? Posługiwanie się przynajmniej jednym językiem obcym, najczęściej angielskim nie jest, już dziś niczym szczególnym. Znając, tylko język angielski, na pewno nie wyróżnisz się spośród setki innych kandydatów. Jednak nie warto uczyć się języka obcego tylko po to, aby się wyróżnić. Nie będzie to opłacalna inwestycja. Najlepiej, jeśli nauka języka obcego jest ściśle związana z zainteresowaniami. Warto również uczyć się takich języków, które są popularne i mocno skonsolidowane z branżą, w jakiej chcesz pracować. Nauka takiego języka, choćby byłby to język bardzo egzotyczny, bardzo szybko się zwróci.

Na temat tego, jakiej znajomości języków wymagają pracodawcy, przeprowadza się wiele sondaży. Jeden z nich mówi o tym, że pracodawcy w siedemdziesięciu procentach wymagają bardzo znajomości języka angielskiego. Kolejne miejsca zajmują: język niemiecki, język francuski. W jakich zawodach język angielski jest niezbędny?

Wszystkie zawody związane z tworzeniem oprogramowania, informatyką wymagają dobrej znajomości języka angielskiego. Również kandydaci chcący pracować w zawodach związanych z turystyką, handlem, marketingiem powinni wykazać się znajomością języka angielskiego. Pracodawcy oczekują dobrej znajomości języka niemieckiego, na poziomie B2, od pracowników mających otrzymać zatrudnienie w zawodach związanych z transportem, logistyką, spedycją. Również wśród inżynierów szuka się takich, którzy oprócz języka angielskiego, posługują się również językiem niemieckim. Język ten jest także atutem w przypadku serwisantów, monterów, mechaników, specjalistów zajmujących się konstrukcjami stalowymi, oraz nowymi technologiami.

W jakich zawodach dobrze widziana jest znajomość języka francuskiego?

Znajomość języka to jeden z niezbędnych warunków zatrudnienia dla specjalistów zajmujących się finansami i ekonomią oraz administracją.

Polscy pracodawcy to szeroki przekrój różnego rodzaju firm. Wiele z tych firm to międzynarodowe konsorcja. Większość z tych firm zajmuje się usługami, a usługi świadczone są dla klientów z całego świata. Stąd zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą posługiwali się językami obcymi, między innymi w relacjach z klientami zagranicznymi. Obecnie dla kandydatów na pracowników stawiane są wysokie wymagania związane ze znajomością języków obcych. Dlatego, aby być na bieżącą i nie odbiegać od standardowych wymagań, warto uczyć się języków obcych. Wymóg ten jest istotny nie tylko w przypadku osób ubiegających się o pracę, ale również w przypadku osób już pracujących.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Pozostałe