Zaproszenie na wystawę pt. „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.

  • 2.10.2017, 15:49
  • MDK Zamość
Zaproszenie na wystawę pt. „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.
Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu zaprasza na otwarcie wystawy pt.: „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”.

Otwarcie ekspozycji odbędzie się w dniu 5 października 2017 r. o godzinie 10:00
w Galerii Sztuki Dziecka MDK Zamość, ulica Kamienna 20.

Wystawę zorganizowano w ramach XXIV Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego pod hasłem: „Tradycja dla przyszłości. Budowanie tożsamości miejsca w procesie wychowania i edukacji pozaszkolnej”.

  Zadaniem wystawy, której autorkami są Pani Agnieszka Jaczyńska oraz Pani Magdalena Śladecka, jest ukazanie szczególnego charakteru wydarzeń na Zamojszczyźnie oraz umiejscowienie ich w szerszym kontekście. 

Ekspozycja opowiada nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze „Aktion Zamość”, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie, podjętych przez międzynarodowe i polskie sądownictwo. Integralną częścią tego obrazu jest los niemieckich osadników sprowadzonych na Zamojszczyznę w ramach budowania „bastionu niemieckości”.

Wystawa przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskim i angielskim, zawiera materiały ikonograficzne, pozyskane podczas szerokiej kwerendy w archiwach i muzeach oraz od osób prywatnych. Wykorzystane zostały również źródła normatywne, w tym faksymile dokumentów, a także relacje osób, które były uczestnikami lub świadkami opisywanych wydarzeń.

 Wystawa w MDK Zamość zorganizowana jest dla upamiętnienia 75. rocznicy wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny przez hitlerowców.

Organizatorzy chcą aby ekspozycja przyczyniła się do upowszechnienia i utrwalenia wiedzy o wysiedleniach Zamojszczyzny i upamiętnienia losów tych, których one dotknęły. 

 

 

MDK Zamość
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe