Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:57
Przeczytaj!
Reklama

Przysięga Terytorialsów w Biłgoraju

W najbliższą niedzielę 22 kwietnia 54 ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej złoży uroczystą przysięgę w Biłgoraju. Będą służyć w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
Przysięga Terytorialsów w Biłgoraju

To już ósma przysięga w 2 LBOT, a pierwsza w historii miasta Biłgoraj. Żołnierze, którzy w niedzielę złożą przysięgę wzmocnią 25 Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu, który obejmuje swoim rejonem odpowiedzialności powiaty: hrubieszowski, janowski, biłgorajski, tomaszowski i zamojski. Tegoroczne przysięgi WOT organizowane się w miastach powiatowych naszego województwa, szczególnie tam, gdzie na co dzień wojsko nie stacjonuje. Tym samym Terytorialsi będą bliżej społeczności lokalnej, aby szybciej i skuteczniej reagować w obliczu niebezpieczeństwa i sytuacji kryzysowych. Samorządy dostrzegają to i chętnie widzą na swoim terenie żołnierzy WOT.

Przysięga wojskowa to ukoronowanie intensywnego szkolenia podstawowego, trwającego od 7 kwietnia br. Kandydaci na Terytorialsów pod okiem doświadczonych instruktorów szkolili się na terenie jednostki wojskowej w Zamościu. Poznawali podstawy wyszkolenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty i zasady zachowania na polu walki. Zdobyli praktyczne umiejętności z zakresu posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy, survivalu i topografii. Zainteresowanie piątym rodzajem sił zbrojnych nie słabnie, cały czas zgłaszają się nowi ochotnicy do służby. To dojrzali obywatele, dla których wartości patriotyczne mają duże znaczenie. Obrona terytorialna w naszym województwie liczy już ponad 2300 żołnierzy.

Uroczystość rozpocznie się w niedzielę o godz.12.30 na Placu Wolności 16, przed Urzędem Miasta w Biłgoraju. Poprzedzi ją Msza Święta w intencji żołnierzy o godz. 11.00 w Kościele Rzymskokatolickim pw. Trójcy Świętej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przy
ul. 3 Maja 1. Przysięga wojskowa, to okazja do integracji żołnierzy OT z mieszkańcami Biłgoraja, możliwość zaprezentowania pojazdów i wyposażenia wojskowego 2 LBOT, a także rozmowy na temat służby przy wojskowej grochówce.

Kim jest statystyczny Terytorials?

Terytorialsi to osoby młode, z wykształceniem wyższym lub technicznym, aktywne zawodowo
i zaangażowane społecznie. Statystyki pokazują, że średnia wieku to 32 lata, a blisko 30% Terytorialsów nie ma więcej niż 25 lat. Co dziesiąty Tetytorials to kobieta. Najczęściej deklarowanym powodem wstąpienia do WOT jest możliwość zbalansowania życia osobistego, zawodowego i służby dla kraju. Nie bez znaczenia jest fakt odbywania służby blisko miejsca zamieszkania. Dla wielu terytorialna służba wojskowa to szansa na kontynuację rodzinnych tradycji, a także rozwój pasji i zainteresowań.

WOT w woj. lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2300 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań,
w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą.
W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać i uzupełniać ich działania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama