Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:23
Przeczytaj!
Reklama

Otwarcie Galerii Malarstwa w Morandówce

Morandówka zaprasza na otwarcie Galerii Malarstwa i wystawy malarstwa pt.: „Zamość i Roztocze w obrazach Henryka Szkutnika, Marka Rzeźniaka i Dariusza Piekuta”. W programie uroczystości recital piosenek o Zamościu i Roztoczu w wykonaniu Jerzego Burdy.
Otwarcie Galerii Malarstwa w Morandówce

Autor: MATERIAŁ NADESŁANY

Otwarcie Galerii i wystawy odbędzie się 31 maja 2016 r. (wtorek), o godz. 17.00, Morandówka, ul. Staszica 25, w Zamościu.

Zapraszamy!

Henryk Szkutnik

Urodził się 28 lipca 1950 r. w Lubartowie. Dzieciństwo i młodość spędził we wsi Jawidz nad Wieprzem, w połowie drogi pomiędzy Lubartowem a Lublinem. Maturę uzyskał w PLSP w Lublinie w 1968 r. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom magisterski otrzymał w 1976 r. ze specjalności malarstwa sztalugowego.

W latach 1975 - 1985 pracował w zamojskim PLSP jako nauczyciel przedmiotów artystycznych. Od 1990 r. jest pracownikiem Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Uprawia twórczość artystyczną w dziedzinie malarstwa sztalugowego. Określa siebie „dzieckiem ekspresjonistów”. Wyróżnia go malarstwo figuratywne. Prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych.

Swoją publicystyką artysta daje czasem popalić bacznie podglądanemu światu. Symboliczna kolorystyka, rozmach i wyjątkowa szczerość w przekazie to cechy charakterystyczne dla Henryka Szkutnika, człowieka o wielu pasjach. To wszystko służy dziełu i sztuce. Realizuje cykl "Niedzielne popołudnie na Rynku Wielkim", prezentujący scenki rodzajowe z anegdotą. Jest w nich bardzo prawdziwy i prześmiewczy. Inspiracją dla innych prac jest natura. Kocha malować zwierzęta.

Marek Rzeźniak

Absolwent PLSP w Zamościu. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Wacława Taranczewskiego w 1969 roku. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Jest autorem ponad 30 wystaw indywidualnych, trzykrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członkiem Zarządu ZPAP Okręg Lublin.

Od dwudziestu lat związany jest ze wsią Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu. Tam powstawały cykle: - Strachy Polskie, Strachy Roztocza, Żywioły, Ogrody. Obrazy te inspirowane są krajobrazem Roztoczańskim z zauważeniem rzeczy, ludzi, wydarzeń. Najnowszy cykl „Katedry” powstał w wyniku fascynacji europejską architekturą sakralną.

Zakochany w naturze Marek Rzeźniak, pokazuje na obrazach swoje autentyczne życie wewnętrzne i stany ducha oraz wszystko to, co kształtowało go przez całe życie. Ważne sprawy, które dotykały jego i jego otoczenie „ubrał w szaty Roztocza” i zaakcentował „strachem na wróble” i krucyfiksem. Artysta podkreśla, że jego artyzm wynika z relacji pomiędzy nim a naturą. Pozostaje wierny nurtowi ekspresji, swobodnej i nie pozbawionej emocji wypowiedzi na płótnie. W 2007 r. otworzył swoją pracownię, tworząc rodzinną, niekomercyjną „Galerię Szur”.

Dariusz Piekut

W 1979 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. W latach 1980-1984 studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z grafiki w pracowni druku płaskiego (litografia) u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej.

Obecnie zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Anglia, USA, Niemcy, Bułgaria, Belgia, Australia),oraz w Muzeum w Lubaczowie, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Hrubieszowskim Domu Kultury, BWA Galerii Zamojskiej i Muzeum w Bielsku-Białej. Od 2016 r. współpracuje z Sopockim Domem Aukcyjnym.

Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1997 roku. Członek Stowarzyszenia Artystycznego Matt Roberts Arts w Londynie. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych rysunku i malarstwa w Polsce, Niemczech, Litwie, Włoszech, Czechach, Słowacji, Ukrainie , Australii i Tajlandii. W 2010r. laureat Certyfikatu Najwyższej Jakości /Honorary Certificate of the Highest Quality - Short List/ VII Międzynarodowego Biennale Rysunku w Pilznie /Czechy/. Otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień za twórczość w dziedzinie rysunku i malarstwa w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Maluje surrealistyczne, industrialne "Miejsca" i poetycką "Zamojską bajkę".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama