Urlop na Malcie? Wyspa jest pełna atrakcji!

  • 4.04.2017, 10:43 (aktualizacja 12.04.2017 17:23)
Urlop na Malcie? Wyspa jest pełna atrakcji!

Okres urlopowy zbliża się wielkimi krokami i zbliżamy się do momentu, kiedy zaczynamy się zastanawiać, gdzie w tym roku wybrać się na wakacje. Wybór lokalizacji ma duże znaczenie, gdyż miejsce ma nam zapewnić odpoczynek, na który czekaliśmy cały rok. Nie bez znaczenia jest też wygodny transport do miejsca wypoczynku oraz koszt, który nie nadwyręży naszego budżetu.

Malta to miasto wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym. Wyspa leży w strefie klimatu, który zapewnia jej łagodne, słoneczne zimy i długie ciepłe lata. Te czynniki sprawiają, że turyści przylatują chętnie na Maltę praktycznie przez cały rok.

Kraj składa się z archipelagu wysp, główna to Malta i to ją zamieszkuje większość populacji kraju. Kolejne wyspy to Gozo, Comino, Wyspa Manoela, Św. Pawła i Cominotto. Przybywający turyści mają do dyspozycji piękne plaże, o lazurowej wodzie, sporty wodne, bogactwo kulturowe: zabytkowe budowle oraz pyszną śródziemnomorską kuchnię.

Różnorodność atrakcji sprawia, że Malta jest wybierana przez wielbicieli zarówno turystyki plażowej, jak i tych, którzy lubią poznawać inne kultury i zwiedzać świat. Z tego względu coraz więcej linii lotniczych uruchomiło bezpośrednie loty, łączące Polskę z Maltą. Do słonecznej krainy dolecimy w  mniej niż 3 godziny z Gdańska, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Krakowa. Przeloty organizowane są przez  tanie linie lotnicze, więc koszt samej podróży nie odbije się tak mocno na naszych portfelach.

Malta, krainą lazurowej wody

Miłośnicy wypoczynku w promieniach słońca, z pewnością znajdą dla siebie miejsce na Malcie. Archipelag wysp obfituje w plaże kamieniste, ale znajdują się tu też przepiękne piaszczyste plaże. Każdy znajdzie coś dla siebie. Popularne turystyczne plaże należą raczej do zatłoczonych, lecz możesz na nich skorzystać z punktów gastronomicznych i np. zjeść włoskie lody. Kamieniste plaże także cieszą się popularnością, brak piasku wynagradza cudowny  lazur wody. Znajdują się tu też spokojne, kameralne plaże, do których ciężej jest dotrzeć, lecz zapewniają wypoczynek blisko pięknej natury. Fani sportów wodnych nie będą się nudzić.

Do wyboru wakeboarding, flyboarding, kajaki, rowery wodne, windsurfing, narty wodne. Popularnością cieszy się też nurkowanie.

Malta zaskakuje ilością cennych zabytków

Malta to kraj o bogatej historii, która pozostawiła wiele pięknych zabytkowych budowli. Samych kościołów jest w tym kraju 359 i wiele z nich to dzieła architektury. Stolicą Malty jest La Valletta, która zachwyca urokliwymi wąskimi uliczkami, pięknymi budynkami o kolorowych balkonach. Najważniejsze zabytki to układ obronny z fortem św. Elma, konkatedra św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów, i trzeci najstarszy teatr Europy: Teatr Manoela. Poza tym liczne muzea i dobre restauracje.

Na wizytę zasługuje też dawna stolica kraju – Mdina, zwana miastem ciszy. Mdina położona jest na wzgórzu wewnątrz wyspy. Miasto otoczone jest obwarowaniami i wchodzi się do niego przez piękną bramę. Ruch samochodowy dozwolony jest tylko dla mieszkańców. To miejsce, gdzie mieszkały rodziny szlacheckie. Możemy podziwiać pałace, kościoły i piękne wąskie uliczki, które nadają miejscu uroku.

Życie towarzyskie i imprezy na wyspie

Życie towarzyskie toczy się w centralnej części wyspy. Sliema to lokalne centrum biznesu i rozrywki. Mieści się tu wiele firm z branży i Gamingowej. To właśnie w tej części kraju mamy szansę spotkać naszych rodaków. Jest ich tu całkiem sporo, gdyż zatrudniani są przez kasyna internetowe, które są zlokalizowane na Malcie. Inni pracują w barach i restauracjach, a kolejni przyjeżdżają na turnusy do szkół języka angielskiego. Sąsiednie Saint Julians obfituje w restauracje, serwujące specjały kuchni śródziemnomorskiej oraz bary. Większość knajp dysponuje stolikami na zewnątrz. Życie na Malcie w dużej mierze toczy się w promieniach słońca.

Zwolennicy imprez nocnych mają do dyspozycji miasteczko wypełnione klubami – Paceville. Wieczorami ulice są wypełnione imprezowiczami i można tańczyć praktycznie do białego rana. Kasyna, które działają przy hotelach, są kolejną atrakcją dla poszukiwaczy nocnych przygód.
Malta jest krajem festiwali. Celem przyciągnięcia turystów organizuje się ich tutaj wiele, głównie latem. Są koncerty na wzór nasze Woodsctocku, festiwal wina, piwa, truskawek, a nawet nutelli.

Bogactwo atrakcji tego wyspiarskiego kraju oczarowało już niejednego turystę. Niezależnie czy jesteś zwolennikiem turystyki plażowej, czy wolisz podziwiać zabytki, uprawiać sporty wodne, a może smakować innej kuchni, Malta okazuje się dobrym wyborem. Jest to szczególnie istotne przy wyjazdach grupą – każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Zdjęcia (1)

Podziel się:
  • TAGI:

 

Pozostałe