Tadeusz Wicherek będzie miał swoją tablicę w zamojskiej Alei Sław

  • 5.04.2017, 17:55 (aktualizacja 11.04.2017 13:16)
  • red.
Tadeusz Wicherek będzie miał swoją tablicę w zamojskiej Alei Sław TVK Zamość
Tadeusz Wicherek - dyrygent i dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu odciśnie swoje buty w zamojskiej „Alei Sław”.

O tym, że dyrygent i dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu – Tadeusz Wicherek będzie kolejną osobą uhonorowaną w Zamojskiej Alei Sław dowiedzieliśmy się 4 kwietnia podczas konferencji prasowej.

 

Odsłonięcie tablicy w „Alei Sław” odbędzie się 9 czerwca na ulicy Grodzkiej w Zamościu w przeddzień Zamojskiego Festiwalu Kultury.

 

Tadeusz Wicherek dołączy do m.in. takich znakomitości jak Jan Machulski, Krzysztof Zanussi czy Jan Englert.

 

Tadeusz Wicherek w 1986 roku został laureatem nagrody Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia na „III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga” w Katowicach.
W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał w Warszawskiej Akademii Muzycznej. Prowadził Orkiestrę Symfoniczną tej uczelni oraz Zespoły Operowe na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych. Od 1990 roku jest dyrygentem  Warszawskiej Opery Kameralnej. Od 1991 do 1995 roku był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze a w latach 1999 –2005  Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii Kaliskiej.

Od 1990 roku jest dyrygentem, a od 2007 Dyrektorem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej.

Prowadzi czynną działalność koncertową w Polsce, Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej.

Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań muzyki filmowej. Nagrał wiele płyt CD w Polsce Niemczech i Finlandii. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, takich jak. „Festiwal Mozartowski” w Warszawie, w Wiedniu, Holandii i Hiszpanii,

Jest twórcą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej w Kaliszu. Wspólnie z Teatrem Wielkim w Poznaniu powołał do życia Kaliską Scenę Operową. Od marca 2007 r. jest Dyrektorem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. Jest Dyrektorem Artystycznym Zamojskiego Festiwalu Kultury. Stale współpracuje z Teatrem Wielkim, Operą Narodową w Warszawie.

red.
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

anna
anna 12.04.2017, 13:42
dlaczego nie ma koncertów w lipcu i sierpniu w symfonicznej .i za to ta nagroda

Pozostałe