Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 2 maja 2024 13:33
Przeczytaj!
Reklama

Wizyta przedstawicieli Szwedzkiej Gwardii Krajowej na poligonie w Wędrzynie

W dniach 12-15 lutego br. na poligonie w Wędrzynie, na zaproszenie dowództwa 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej miała miejsce wizyta oficerów Szwedzkiej Gwardii Krajowej. Zagraniczni partnerzy obserwowali szkolenie zintegrowane lubelskich Terytorialsów, rozmawiano o współpracy i planowano wspólne szkolenia
Wizyta przedstawicieli Szwedzkiej Gwardii Krajowej na poligonie w Wędrzynie

W dniach 12-15 lutego br. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” gościła na poligonie w Wędrzynie (woj. lubuskie) delegację oficerów Szwedzkiej Gwardii Krajowej (Hemvärnet). Szwedzcy odpowiednicy lubelskich Terytorialsów mieli okazję, m.in. obserwować ćwiczenia na pasach taktycznych, strzelnicach, w obszarze zurbanizowanym, a także wspólne szkolenie ze Strażą Pożarną.

 

Kpt. Kjill Corshammar z Hemvärnet podsumowując wizytę na poligonie w Wędrzynie powiedział – „Jesteśmy pod wrażeniem tego, co zobaczyliśmy podczas szkolenia, biorąc pod uwagę, że osiągnęliście taki poziom ukompletowania i wyszkolenia w tak krótkim czasie”.

 

Lubelscy i szwedzcy Terytorialsi rozwijają współpracę już od ponad półtora roku. Inicjatorem współpracy było dowództwo 2 LBOT. Pierwsza wizyta Szwedów na Lubelszczyźnie miała miejsce w październiku ubiegłego roku. Szwedzi zapoznali się wówczas ze strukturą, zadaniami lubelskiej brygady oraz polskim sprzętem bojowym. Obserwowali również szkolenie zintegrowane na poligonie w Nowej Dębie.

 

„Jest to już druga wizyta naszych partnerów ze Szwecji. Głównie skupiamy się na wymianie doświadczeń szkoleniowych, zwłaszcza w tym obszarze, gdzie możemy wspólnie się szkolić. Na pewno w przyszłości jednym z takich obszarów będą szkolenia snajperów. Nasi partnerzy odwiedzą nas ponownie jesienią, ale my również planujemy w tym roku dwie wizyty w Szwecji”. – powiedział płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT.

 

Szwedzka Gwardia Krajowa, czyli Hemvärnet (w dosłownym tłumaczeniu obrona domu) istnieje od 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych. Jej misją w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielaniu wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. W czasie wojny głównym zdaniem Gwardii Krajowej jest ochrona i obrona infrastruktury i obiektów istotnych dla obronności państwa.

 

***

WOT na Lubelszczyźnie

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie brygada liczy blisko 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.

 

Brygada osiągnęła zdolność reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W ramach projektu „Parasol” rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie lubelskim. Podpisała również porozumienie o współdziałaniu z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej.

 

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

 

Obecnie w WOT służbę pełni 18 tysięcy żołnierzy i jest drugim co do wielkości rodzajem sił zbrojnych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. Żołnierzy.

 

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

 

 

kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY

2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama