Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 19 maja 2025 23:08
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

Surowce chemiczne – przykłady, które warto znać

Surowce chemiczne są to po prostu surowce, na których swoją produkcję opiera przemysł chemiczny. Tymi surowcami są: siarka, fosforyty, sól kamienna i sole potasowe, boraks, baryt. A także węgiel kamienny i ropa naftowa. Poznajmy bliżej kilka z powyższych przykładów surowców chemicznych.
  • 03.10.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Surowce chemiczne – przykłady, które warto znać

Siarka jako surowiec przemysłu chemicznego

Siarkę wykorzystuje się głównie do produkcji powszechnie znanego kwasu siarkowego. A z kolei kwas siarkowy wykorzystywany jest do produkcji sztucznych włókien, materiałów wybuchowych, prochu strzelniczego, lekarstw, barwników, nawozów sztucznych. Jest on składnikiem penicyliny, więc znajdziemy siarkę w szczepionkach. Kwas siarkowy jest też składnikiem środków ochraniających rośliny. Znajduje on też zastosowanie w wulkanizacji gumy.

Sól kamienna w przemyśle chemicznym

Sól kamienna, którą znamy z naszych kuchni ma również zastosowanie w przemyśle chemicznym i to na skalę większą niż mogłoby się wydawać. Oczywiście w jest ona konserwatorem żywności jak i przyprawą. Niemniej jest to podstawowy składnik wykorzystywany do produkcji sody kaustycznej oraz chloru. A te stosowane są do produkcji tworzyw PCW, mydła i papieru. Jeśli korzystamy zaś ze sztucznych nawozów, zwróćmy uwagę na ich rodzaj. Bardzo możliwe, że są to nawozy fosforowe lub mineralne. Produkuje się je z fosforu, który pozyskiwany jest z fosforytów czyli skał osadowych, występujących naturalnie bądź chemicznie pozyskiwanych.

Boraks w przemyśle chemicznym

Boraks inaczej boraks rodzimy lub tokal jest minerałem pochodzącym ze skał osadowych. Po połączeniu sproszkowanego boraksu z octem czy też sodą oczyszczoną otrzymamy substancję o wszechstronnym zastosowaniu. Także w przemyśle chemicznym. Boraks świetnie udrażnia rury. Można go zastosować jako odplamiacz, lub też odstraszyć insekty. Nie wyczerpuje to „domowych” zastosowań tego minerału jednak w przemyśle wykorzystuje się go jako surowieć do produkcji między innymi boru. Wykorzystywany jest też jako zaprawa w farbiarstwie. Tego rodzaju surowce chemiczne dostarcza OQEMA. Znajdziesz ją pod tym linkiem http://oqema.pl/. Stosowany jest też do produkcji osłon przeciwdziałających promieniowaniu neutronowemu. Spotkamy go też w kosmetykach i w lecznictwie.

Baryt i jego zastosowanie w przemyśle chemicznym

Baryt jest minerałem z grupy siarczanów. Tlenek baru stosuje się przy produkcji ogniotrwałych materiałów. Inne związki baru możemy spotkać np. w trutkach przeciwko gryzoniom. W produkcji papieru stosuje się baryt jako wypełniacz. W produkcji powszechnie znanej wody utlenionej, baryt wykorzystuje się w celu jej otrzymania. Natomiast dobrze znany nam węgiel kamienny znajduje zastosowanie nie tylko przy rozpalaniu w piecu czy grilla. W przemyśle chemicznym jest wykorzystywany w procesach uwodorniania, wytlewania i zgazowania węgla. Procesy te umożliwiają produkcję m.in. koksu, smoły, benzolu, gazów opałowych. Produkuje się z jego wykorzystaniem także nawozy sztuczne, barwniki do tkanin i materiały wybuchowe. Ropa naftowa jest niezwykle cennym surowcem. Jest właściwie bazą dla paliw, nafty, smarów, asfaltu a nawet wazelin. Można by rzec, że jest nieomal wszechobecna.

Materiał Partnera


Reklama
Reklama
Reklama