Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 lipca 2025 21:44
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Tyszowce 25 lat

25 Rocznica Odzyskania Praw Miejskich

Tyszowce 25 lat temu wróciły na listę miast Polskich.
Reklama
Kliknij aby odtworzyć

Za nami 2-dniowa impreza, Święto Fasoli oraz 25-lecie Odzyskania Praw Miejskich. 

Reklama

Dziś oczy wszystkich zwrócone są na Tyszowce, na nasze wschodnie, polskie miasteczko, nad rzeką Huczwą.

     25 lat minęło, chce się powiedzieć „Jak jeden dzień”… a dzisiejsze Tyszowce jak niegdyś, tętnią życiem i wciąż na nowo, pamiętając o przeszłości, budują swoją własną tożsamość.

      W 1419 roku Tyszowce stały się miastem, prawa te utraciły ponad 450 lat później aby w 2000 roku znowu je odzyskać. 

      Odzyskanie praw miejskich oznacza więcej niż tylko formalną zmianę statusu- to potwierdzenie tożsamości i dumy z miasta. Ten dzień stanowi także motywację do dalszej pracy na rzecz społeczności i kontynuowania misji budowania lepszych, silniejszych i bardziej dynamicznych Tyszowiec. Z życzliwością przyjmujemy każdego, kto wybierze je jako swoje miejsce na ziemi. 

      Ta uroczystość jest oddaniem hołdu dla Tyszowiec, którego mieszkańcy pokazali, jak ważna jest dla nich ojczyzna kiedy chwytali za broń,  ratując swoje miasto. Ten duch obrony pali się w naszych sercach i palił się już w 1655 roku  kiedy to zawiązano Konfederację Tyszowiecką w obronie praw króla Jana Kazimierza przeciwko Szwedom. W roku 1500 miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone w wyniku najazdu tatarskiego. Rok 1803 przyniósł miastu pożar, podczas którego spłonął m.in. kościół.  W 1813 roku Kozacy ograbili i zniszczyli miasto, w czasie II wojny światowej Tyszowce zostały zniszczone w 60%, aby w 1956 roku pożar dokonał  resztę zniszczeń.  Pamiętamy o wielkim poświeceniu i ofierze krwi w czasach wojen i walk o niepodległość kraju. Ta rocznica podkreśla długą historię miasta, historię składającą się z życia wielu pokoleń dążących do rozwoju miasta. 

      W czasie transformacji wójtem Tyszowiec był mój Ojciec Józef Bondyra, który rządził od 1990 roku do 1999 roku.

       W 2000 roku dzięki jego staraniom już jako burmistrza, Tyszowce stały się znowu miastem. Bardzo zaangażowany w odzyskanie przez Tyszowce praw miejskich, 25 stycznia 2000 roku Ojciec odebrał w Warszawie z rąk premiera RP Jerzego Buzka akt nadania praw miejskich dla miasta. 

     Tata był szefem NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w Tyszowcach, uczestnikiem wielu akcji przeciwko ówczesnemu ustrojowi. W trudnych czasach PRL zachował niezależność myśli i ducha, stając się symbolem oporu. Jego życiorys to nieodłączna część historii naszego regionu.  Jest symbolem i żywym ucieleśnieniem wartości, które będziemy  hołubić i przekazywać kolejnym pokoleniom.

       Internowany i prześladowany, za co został odznaczony pośmiertnie Srebrnym Krzyżem Zasługi. Inicjator wielu wydarzeń, do tej pory kontynuowanych w naszej gminie m.in. odzyskanie przez Tyszowce praw miejskich, obchodów rocznic Konfederacji Tyszowieckiej, Święta Fasoli czy bitwy pod Komarowem.                                                                                     Kto by pomyślał, że historia zatoczy takie koło, 25 lat później, w 2025 r. to piękne wydarzenie, uroczyście celebruję dzisiaj jako obecny burmistrz.

Kolejnymi włodarzami Tyszowiec byli;

Ryszard Bartosz- 2002-2006

Mariusz Zając 2006-2018

Andrzej Podgórski 2018-2024

Robert Bondyra od 2024

     Tyszowce  miały swoje wzloty i upadki, z których potrafiło się podnosić. W dzieje miejscowości wpisane są dawne tradycje pierwszych Słowian stanowiące rdzeń naszej tożsamości narodowej, ale też spuścizna kultury i gospodarności Tyszowian. Temu miastu wielokrotnie królowie polscy, nadawali przywileje i miano miasta królewskiego,  dlatego przywrócenie praw miejskich dla Tyszowiec jest istotnym wydarzeniem w naszym regionie.

      O rozkwicie Tyszowiec nie sposób też mówić bez wzmianki o wysokiej kulturze rolnej, handlowej i kupieckiej. Jednym z najważniejszych wydarzeń był i nadal jest cotygodniowy jarmark, który odbywa się w każdą środę. Przyciąga on nie tylko mieszkańców Tyszowiec, ale i okolicznych wiosek. Dzięki słynnej długoletniej historii handlu i biznesu, dawni kupcy pozostawili niezatarte ślady w naszych regionie. Ich wpływ można dostrzec w architekturze miasta, w miejscowych tradycjach oraz w gospodarce lokalnej.

    Ten duch rzemieślniczy tkwi w nas, słynne świece tyszowieckie, buty Tyszowiaki, dawne restauracje w centrum,  fachowcy rzeźnicy z których nadal słyną Tyszowce i wiele innych. Choć świat się zmienia, warto pamiętać o dziedzictwie, jakie zostawili nam ci przedsiębiorczy ludzie. Może to być dla nas inspiracją do rozwijania własnych przedsięwzięć i kontynuowania ich dziedzictwa. Pozostaje nam tylko dziękować kupcom za ich wkład w rozwój naszego miasta i zachęcać do odkrywania i pielęgnowania tej historycznej spuścizny.

     Jestem dumny, że mogę być obywatelem tego miasta, które ma taką tradycję handlową, rzemieślniczą, historyczną i patriotyczną. To dla mnie wzruszający moment, bowiem znam Tyszowce od dzieciństwa. Jestem w tym miejscu, jestem w naszych kochanych Tyszowcach i tego miejsca będę strzegł jak oka w głowie. 

Cieszę się, że mogę  współpracować i działać na rzecz naszych mieszkańców a moje działania zawsze ukierunkowane są na podejmowanie decyzji, które mają realny wpływ na życie mieszkańców. Wierzę, że współpraca i zrozumienie są kluczowe dla budowania silnych społeczności. Otwarty dialog z Wami, drodzy Mieszkańcy, jest dla mnie niezmiernie ważny. Działamy w Tyszowcach ponad podziałami, ale wiemy, że polityka ma wpływ na samorządy i dobrze się dzieje wówczas, gdy na swojej drodze spotkamy aktywnych ludzi którzy rozumieją potrzeby samorządu i potrafią pomóc w ich realizacji. Dzisiaj, jak nigdy dotąd, jestem dumny z mojego miasta.

     Dziękuję za każdy gest, każde działanie i każde dobre słowo, które buduje nasze miasto – dzień po dniu – jako przestrzeń przyjazną, otwartą i pełną energii.

      Kochani, niech nasze miasto będzie miejscem pokoju, harmonii i wzajemnego szacunku. Uczyńmy je jeszcze lepszym miejscem do życia dla nas wszystkich. Życzę Państwu i sobie, żeby te nasze wspólne cele i dobra współpraca służyły jak najlepiej wszystkim, którzy są dumni z tego, że tu się urodzili, tu mogą pracować i dobrze służyć, zarówno dla tej dużej, jak i tej małej naszej Ojczyzny.

Burmistrz Tyszowiec Robert Bondyra


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama