Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku

  • 13.09.2018, 09:27
  • Marek Madej
emancypantki_i_patriotki.mp4
Rok 2018 to nie tylko 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również 100-lecie przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce. Z tej okazji Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał przygotowało wystawę "Emancypantki i Patriotki – wizerunki walczących Polek XIX i XX wieku".

Będzie można ją zwiedzać od 12 września do 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oddział Muzeum Zamojskiego.

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

            Ekspozycja przedstawia kobiety, które od czasów zaborów prowadziły podwójną walkę: 
o niepodległość i równouprawnienie. Toczona była ona na różnych płaszczyznach, wokół których zbudowana jest narracja wystawy. Część I opowiada o żołnierkach, które angażowały się w działalność niepodległościową: Emilii Plater i Annie Pustowójtównie, obok nich Joanna Żubrowa - kobieta, która jako pierwsza otrzymała order Virtuti Militari. Część II wystawy poświęcona jest działalności konspiracyjno-bojowej kobiet oraz wsparciu organizacji kobiecych dla czynu legionowego podczas I wojny światowej. Część III opowiada o kobietach walczących o zachowanie tożsamości narodowej piórem oraz o działaczkach oświatowych na wsi. Część IV dotyczy kontynuacji walki w czasie II wojny światowej. Przedstawiona jest w ujęciu ogólnym, przez ukazanie historii Ireny Sendlerowej jak i lokalnym, prezentując postać Róży Zamoyskiej i Wandy Madlerowej.

            Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne suknie z przełomu XIX i XX wieku. Stroje pochodzą z największej w kraju kolekcji prywatnej należącej do Anny Moryto ze Skórzewa koło Poznania. Posiada ona nie tylko bogaty zbiór zabytkowych ubiorów, ale również zajmuje się tworzeniem kostiumów historycznych na zlecenie filmowców i grup rekonstrukcyjnych. Zachowane stroje z lat 1800-1900 są rzadko spotykane i praktycznie nie występują w handlu antykwarycznym. Tego typu eksponaty znajdują się w niektórych muzeach, ale ze względów konserwatorskich są niezbyt często pokazywane publiczności.

            Wystawę dopełniają eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Zamojskiego i Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Jest to m.in. kilka przykładów krótkiej broni palnej. Od pistoletów skałkowych po niewielkie pistolety tzw. "kamizelkowe". Taką "kobiecą" broń rzadko kiedy eksponuje się w muzeach o profilu militarnym. Na wystawie znajdą się również przykłady biżuterii noszonej w latach żałoby narodowej 1861 – 1862, później nazwanej biżuterią żałobną lub tzw. czarną biżuterią.

            Zapraszamy na otwarcie wystawy 12 września 2018 r., podczas której odbędzie się dyskusja na temat zasłużonych dla miasta i regionu Kobiet. Do dyskusji zaproszone zostaną osoby związane 
z życiem kulturalno-społęcznym miasta. Jej celem jest wytyczenie ścieżki turystyczno-edukacyjna po Zamościu szlakiem zamojskich Kobiet.

            W programie wydarzeń towarzyszących znajdą się również spotkania tematyczne. Najmłodszych zapraszamy na warsztaty, podczas których będziemy tworzyć biżuterię, mydełka zapachowe i szmaciane lalki. Młodzież oraz osoby dorosłe zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji z komentarzem autorów oraz na cykl wykładów poświęconych  kobiecej tematyce.

            Projekt oraz wystawa dofinansowana została ze środków Muzeum Historii Polski 
w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

 

 

Opracowała

Kinga Kołodziejczyk

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał

Marek Madej
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe