20 zł miesięcznie wystarczy na ubezpieczenie mieszkania

 • 10.10.2017, 08:07 (aktualizacja 10.10.2017, 08:18)
 • Redakcja SilesianSport.pl
 20 zł miesięcznie wystarczy na ubezpieczenie mieszkania
Ceny polis mieszkaniowych są uzależnione od wielu czynników, często niezależnych od właścicieli nieruchomości. Na ogół jednak wahają się w granicach około 100 złotych, choć przy minimalnym wysiłku można znaleźć oferty o wiele tańsze. Jak to możliwe, prezentujemy poniżej.

 

Przyjmuje się, że na polskim rynku ubezpieczeń mieszkaniowych najlepsze są produkty około dziesięciu towarzystw. W ich ofercie możemy znaleźć propozycje o różnej wartości, od 100 do 1000 złotych rocznie.

 

 

Trzeba jednak pamiętać, że jakość nie zawsze zależy od wysokiej ceny. Szczególnie w przypadku ubezpieczeń. Tutaj rolę odgrywają wszystkie czynniki, dlatego ważne, by polisa była zindywidualizowana, czyli dopasowana do naszych konkretnych potrzeb, możliwości. Tylko wtedy zyskamy naprawdę dobre ubezpieczenie za rozsądną cenę.

 

 

 

 

Co wpływa na cenę polisy ubezpieczeniowej?

 

 

Na wartość ubezpieczenia mieszkaniowego, zgodnie z informacją ze strony www.ubezpieczeniemieszkania.pl, wpływ mają różne składniki polisy:

 • suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota odszkodowania, jaką po szkodzie może otrzymać właściciel mieszkania,

 

 • zakres ochrony ubezpieczenia, czyli co dokładnie i przed czym chroni polisa. Ubezpieczenie może dotyczyć tylko murów, ale także wyposażenia mieszkania, dodatkowych powierzchni użytkowych (piwnica, strych) czy ochrony przed ewentualnymi szkodami, np. wodno–kanalizacyjnymi. Zakres ochrony jest szczegółowo opisany w OWU - Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia,

 

 • metraż mieszkania. Im większe mieszkanie oraz dodatkowe powierzchnie, tym ubezpieczenie będzie droższe,

 

 • wartość mieszkania. Cena mieszkania znacząco wpływa na wysokość składek, dlatego zawsze trzeba pamiętać, by jego koszt był rzeczywisty,

 

 • kalkulacja ryzyka. Na oszacowanie ryzyka wpływa sporo dodatkowych czynników, które omówimy w dalszej części artykułu.

 

 

Obniżenie składki ubezpieczeniowej jest bardzo proste, jeśli bardzo szczegółowo dopasujemy swoje potrzeby. W tym celu można skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów ubezpieczeniowych. Przedtem jednak należy zwrócić uwagę na całokształt oferowanych dla właścicieli mieszkań usług, np. na stronie www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ubezpieczalnia/pzu

 

 

 

Jak zmniejszyć wysokość składki?

 

 

Na początku zwróćmy uwagę na to, co pod względem ubezpieczeń mieszkaniowych oferuje nam rynek. Korzystając z kalkulatora składek na www.ubezpieczeniemieszkania.pl, stworzyliśmy poniższą symulację.

 

 

Ubezpieczamy mieszkanie, które się znajduje na ostatnim piętrze w nowym zabudowaniu. Nie posiada dodatkowych powierzchni (np. piwnicy), a jego metraż wynosi 33 m kw. W Zamościu wartość standardowa takiego lokalu, zgodnie z danymi popularnego portalu z ofertami nieruchomości, wynosi ok. 120 tys. złotych.

 

 

Zgodnie z oszacowaniem, składka ubezpieczeniowa za powyższe mieszkanie wyniesie:

 

 • 100 zł w przypadku Towarzystwa Concordia Ubezpieczenie i Inter Polska,

 • 119 zł w przypadku Warty,

 • oraz 162 zł w przypadku Link4.

Co uwzględnić przy obliczaniu składek?

Zwróćmy jednak uwagę na to, że wartość składki jest uzależniona od większej ilości czynników, niż na początku może się wydawać. Chodzi tu m.in. o szacowanie ryzyka.

 

 

Jeśli uwzględnimy liczbę dzieci, które mogą stwarzać zagrożenie szkód, lokalizację mieszkania, występujące dotychczas szkody, to wysokość składek już się zmieni: w Warcie ubezpieczenie wyniesie 79 zł., w Link4 - 97 zł., Inter Polska - 100 zł.

 

Biorąc pod uwagę nowe czynniki, ceny się zmieniły w następujący sposób:

 

 • Warta – spadek o 19 proc.,

 • Link4 – spadek o 40 proc.,

 • Concordia Ubezpieczenie – bez zmian,

 • Inter Polska – bez zmian.

 

 

Obniżenie składek jest możliwe w dalszym ciągu. Można to zrobić na przykład za pomocą rzeczywistego oszacowania nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest w stanie podlegającym remontowi, wtedy, zgodnie z panującymi w Zamościu cenami, wartość lokalu większego nawet o 10 metrów może spaść o 15-20 tys. złotych. A to również oznacza mniejsze ubezpieczenie:

 

 • Warta - 77 zł, czyli obniżenie o 35 proc. wartości pierwotnej,

 • Link4 – bez zmian,

 • Concordia Ubezpieczenie – bez zmian,

 • Inter Polska – bez zmian.

 

 

Jak widać, obniżenie składek ubezpieczeniowych za mieszkanie wcale nie jest takie skomplikowane. Wystarczy tylko odpowiednia modyfikacja polisy. Co ciekawe, nie wiąże się to nawet z wizytą w siedzibie Towarzystwa - ubezpieczenie można dopasować i zakupić także przez Internet.

Redakcja SilesianSport.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kulka
kulka 18.12.2017, 09:42
Właśnie ja tez mam w Concordii ubezpieczone mieszkanie min. od zalania, kradzieży, ubezpieczyłam także wyposażenie . Składka roczna nie jest wysoka.

Pozostałe