[VIDEO] 75. rocznica wysiedleń na Zamojszczyźnie

  • 28.11.2017, 11:40
  • red.
rocznica_wysiedlen_zamojszczyzny.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
27 listopada w 75. rocznicę wysiedleń na Zamojszczyźnie pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu odbyły się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia.

Władze parlamentarne, samorządowe, kombatanci, Dzieci Zamojszczyzny, przedstawiciele zamojskich instytucji, żołnierze, uczniowie zamojskich szkół - wzięli udział w 75. rocznicy wysiedleń na Zamojszczyźnie. Pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Zamościu - w miejscu gdzie w czasie II  Wojny Światowej znajdował się obóz przejściowy - odczytano okolicznościowe przemówienia m.in. od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, pod Pomnikiem złożono wieńce. Następnie w Ratuszu odbyła się okolicznościowa Sesja Rady Miasta Zamość.

Akcja Zamość to kryptonim niemieckich akcji wysiedleńczych i pacyfikacyjnych przeprowadzonych na Zamojszczyźnie leżącej na terenie okupowanego przez III Rzeszę Generalnego Gubernatorstwa, w okresie od listopada 1942 do sierpnia 1943, w ramach Generalnego Planu Wschodniego. Akcja objęła łącznie 100–110 tys. wysiedlonych Polaków, w tym 30 tys. dzieci (rabunek dzieci), w których miejsce władze III Rzeszy zamierzały osiedlić 60 tys. kolonistów niemieckich przesiedlonych z Besarabii, Ukrainy, Bośni, Serbii, Słowenii, ZSRR oraz terytorium okupowanej Polski.

Ogółem na terenie Zamojszczyzny zdołano osiedlić ok. 12 tys. kolonistów niemieckich, których wcześniej osiedlano tymczasowo w innych rejonach. Na ziemie wysiedlonych Polaków władze niemieckie sprowadzały również ludność ukraińską, wysiedloną z wiosek zajętych również przez kolonistów niemieckich.

Działania niemieckie na Zamojszczyźnie w latach 1942–1943 składały się z dwóch etapów. Pierwszy został przeprowadzony od 28 listopada 1942 do marca 1943 i objął 116 wiosek.

Drugi etap (akcja Werwolf), w czasie którego miały miejsce masowe pacyfikacje obszarów wiejskich, odbywał się w okresie od czerwca do sierpnia 1943 i dotyczył 171 wiosek. Łącznie wysiedleniami zamierzano objąć całkowicie 696 osad jednak wskutek sprzeciwu polskiego ruchu oporu w powstaniu zamojskim zdołano wysiedlić 293 wioski.

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe