[VIDEO] 30 - lecie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej

  • 28.11.2017, 12:30 (aktualizacja 28.11.2017 13:07)
  • red.
30_lecie_zespolu_ziemi_hrubieszowskiej.mp4
Z okazji 30-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, 24 listopada w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury odbył się Koncert Jubileuszowy

Na scenie zaprezentowało się sześć aktualnie tańczących grup ZPiTZH oraz dwie grupy absolwentów.

Zespół powstał w 1987 z inicjatywy choreograf Grażyny Temporowicz - byłej tancerki Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie "Jawor". Pierwotnie miał charakter zespołu dziecięcego. Aktualnie praca przebiega w sześciu grupach z tancerzami w przedziale wiekowym od 6 do 20 lat, co stanowi około 120 osób. Dotychczas z zespołem występowało ponad 1500 tancerzy.

Grupa posiada weryfikację Międzynarodowej Federacji Tańca C.I.O.F.F., dzięki której jest uprawniona do reprezentowania Polski na licznych festiwalach folklorystycznych na całym świecie. Dotychczas grupa tańczyła m.in. na Ukrainie, Białorusi, Cyprze, Grecji, Meksyku, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Macedonii, Serbii, Peru, Włoszech, Sardynii, Czechach, Chorwacji, Litwie oraz Danii. Za największe osiągnięcie zespołu uważa się występ na audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie.

W repertuar zespołu wchodzą tańce: lubelskie, chełmskie, podlaskie, rzeszowskie, przeworskie, lasowiackie, śląskie, wielkopolskie, łowickie, opoczyńskie, tańce Lachów sądeckich, górali żywieckich i mieszczan żywieckich, ale także tańce narodowe takie jak: polonez, oberek z kujawiakiem, krakowiak, krakowiak wschodni, górali spiskich czy mazur z okresu Księstwa Warszawskiego i opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Ciekawostkę repertuarową stanowią tańce z Białorusi ("Wesołucha") i Hiszpanii oraz przyśpiewki różnych narodów europejskich, które zostały wyniesione z licznych międzynarodowych festiwali folklorystycznych.

Przy zespole zostało powołane Hrubieszowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne, którego celem jest kompleksowe wsparcie dla grupy.

Każdego roku w okresie letnim zespół organizuje Festiwal "Europa na ludowo", który od 8 lat odbywa się w Hrubieszowie, na który zapraszani są artyści prezentujący folklor innych narodów. Dzięki temu przedsięwzięciu wystąpiły zespoły m.in. z Macedonii, Serbii, Indii, Hiszpanii, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Włoch, Gruzji, Litwy i Słowenii.

 

red.
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe