Prawda i mity o ubezpieczeniu OC

  • 06.02.2018, 08:14
  • Grupa Tipmedia
Prawda i mity o ubezpieczeniu OC
Mimo że OC jest obowiązkowe dla wszystkich samochodów, to wciąż krąży wiele mitów na temat tej polisy. W poniższym artykule je obalamy i jednocześnie przedstawiamy kilka praw dotyczących ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Mity

1. Nieużywane auto nie musi mieć OC

Każdy zarejestrowany w Polsce samochód osobowy musi być objęty ubezpieczeniem OC – niezależnie od marki, roku produkcji, stanu technicznego i częstotliwości użytkowania. Dopiero wyrejestrowanie pojazdu znosi ten obowiązek.

2. Karę za brak OC może nałożyć jedynie podczas kontroli drogowej

Choć jeszcze kilka-kilkanaście lat temu rzeczywiście tak było, obecnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dysponuje rozbudowanym systemem, który automatycznie wyłapuje auta bez OC. Dlatego dzisiaj nie trzeba nawet wyjeżdżać z garażu, żeby otrzymać grzywnę za brak obowiązkowego ubezpieczenia.

3. Poza grzywną nic nie grozi za brak OC

Grzywna to w gruncie rzeczy łagodna kara – znacznie większe konsekwencje czekają na kierowców, którzy bez OC spowodują wypadek, kolizję lub stłuczkę. Dlaczego? Ponieważ będą musieli pokryć szkody z własnej kieszeni, co może oznaczać wydatki rzędu nawet kilkuset tysięcy zł. Nie ma sensu próbować jeździć bez ważnej polisy – znacznie lepiej oszczędzić na jej zakupie, wykorzystując w tym celu kalkulator OC kalkulator-oc-ac.auto.pl.

4. Historia ubezpieczeniowa wygasa po zmianie towarzystwa

Nie licz na to, że dzięki zmianie towarzystwa Twoje szkody zostaną zapomniane. Firmy ubezpieczeniowe mają bowiem dostęp do historii OC każdego kierowcy, więc przy kalkulacji składki na pewno uwzględnią zarówno spowodowane szkody, jak i uzyskane zniżki.

Prawda

1. OC jest zawsze identyczne

Chodzi to, że pomimo poważnych różnic w cenie i dużej liczby firm oferujących OC zapewnia ono zawsze taki sam zakres ochrony. Gdzie byś go nie kupił i ile pieniędzy byś za nie nie wyłożył, dostaniesz jednakową polisę. Dlatego przed zakupem powinno się porównywać dostępne oferty, wybierając np. najtańsze OC dla młodych kierowców według kalkulator-oc-ac.auto.pl.

2. Przy wyborze polisy liczy się jedynie cena

Z punktu nr 1 płynie jasny wniosek: kupując OC, warto zwracać uwagę jedynie na cenę. Skoro bez względu na wysokość składki zawsze otrzymuje się ten sam produkt, nie ma sensu przepłacać.

3. Ubezpieczeniem jest objęty samochód, nie właściciel

Rzeczywiście, w Polsce polisa OC dotyczy samochodu, a nie kierowcy. Dzięki temu bez żadnych konsekwencji można użyczyć ubezpieczone auto innej osobie, o ile oczywiście posiada uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe