Krakowski Salon Poezji w Zamościu – ZBIGNIEW HERBERT "Chciałbym opisać najprostsze wzruszenie"

  • 8.03.2018, 21:20
  • www.zdk.zamosc.pl
Krakowski Salon Poezji w Zamościu – ZBIGNIEW HERBERT "Chciałbym opisać najprostsze wzruszenie"
Zamojski Dom Kultury zaprasza w Światowym Dniu Poezji na pierwsze tegoroczne spotkanie Krakowskiego Salonu Poezji w Zamościu poświęcone ZBIGNIEWOWI HERBERTOWI pn. "Chciałbym opisać najprostsze wzruszenie".

Wiersze poety będzie czytała Barbara Wrzesińska, aktorka polskiej sceny teatralnej, filmowej i telewizyjnej. Akompaniować zaś będzie Andrzej Fil na gitarze akustycznej.

Zapraszamy – 21 marca , godzina 17.00 sala widowiskowa ZDK. Wstęp biletowany – cena biletu 10 zł Kup bilet>>>

ZBIGNIEW HERBERT – poeta, eseista, dramaturg – pasjonował się nie tylko literaturą, ale również sztuką i podróżami. Jako poeta  zadebiutował tomem wierszy „Struna światła (1956). Kolejne książki poetyckie przyniosły mu wiele prestiżowych nagród.

W latach 80. Herbert stał się sztandarowym poetą polskiej opozycji. Był pierwszym autorem, który w swej twórczości podjął temat Żołnierzy Wyklętych. („Wilki”). Od 1986 r. mieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z Zeszytami Literackimi; do Polski wrócił w roku 1992.

Utwory Zbigniewa Herberta przetłumaczono na 35 języków obcych. Od końca lat 60. XX w. pisarz był jednym z najpoważniejszych pretendentów do literackiej Nagrody Nobla. W literaturze światowej Herbert rozpoznawany jest przede wszystkim dzięki swojemu poetyckiemu alter ego – postaci Pana Cogito, który pozostawił nam przesłanie „Bądź wierny. Idź“.

Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta w uznaniu ogromnych zasług Artysty.

Herbert o pasji podróżowania:

Co jest najbardziej fascynujące w odkrywaniu nowych miejsc? – Wylądować wieczorem w jakimś mieście, którego nie znam, które przeczuwam, o którym czytałem. Złożyć walizki w pokoiku hotelowym i zanurzyć się w to miasto. Jest to przygoda prawie miłosna – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia.

 

BARBARA WRZESIŃSKA – aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Występowała w warszawskich teatrach: Współczesnym, Narodowym, Ateneum. Odtwórczyni takich ról jak m.in.: Honey w Kto się boi Wirginii Woolf? Edwarda Albeego, Gladys w Aloesie Athola Fugarda, Ala w Tangu Sławomira Mrożka czy Molly w Operze za trzy grosze Bertolda Brechta. Znana również z roli Anny w Strukturze kryształu Krzysztofa Zanussiego oraz z telewizyjnych kabaretów Olgi Lipińskiej.

www.zdk.zamosc.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe