[VIDEO] Odsłonięcie "Pomnika - Krzyża Pamięci"

  • 11.06.2018, 15:49
  • red.
krzyz_wolynski.mp4
10 czerwca na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą ludobójstwa dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich z UPA na Kresach. Wydarzenia te upamiętniać będzie ,,Pomnik – Krzyż Pamięci”

Ofiarami mordów w byłym województwie wołyńskim II RP, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2–3 tysiące Ukraińców.

Analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku.

red.
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe