[VIDEO] Rozbudowa ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego

  • 31.07.2018, 12:39 (aktualizacja 21.08.2018 10:33)
  • materiał nadesłany
konferencja veolia.mp4
Veolia Wschód Sp. z o.o. planuje rozbudowę ciepłowni w Zamościu. Rozbudowa ma na celu zwiększenie mocy cieplnych przy jednoczesnym zmniejszeniu udziału węgla dzięki zastosowaniu paliwa alternatywnego pre-RDF (Refuse Derived Fuel) produkowanego przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Ten innowacyjny projekt, funkcjonujący w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego ma zostać oddany do użytku w 2021 r. Ze względu na swoją ograniczoną skalę i wykorzystanie jedynie paliwa pre-RDF będzie jednym z pierwszych takich projektów w Polsce.

Relatywnie mała inwestycja, zakłada rozbudowę istniejącej od wielu lat ciepłowni zlokalizowanej na terenie spółki Veolia Wschód Sp. z o.o. w Zamościu o dodatkowe moce wytwórcze szacowane na około 5 MWth. Ciepło z tej relatywnie małej instalacji wytwarzane będzie jedynie z paliwa alternatywnego, tzw. pre-RDF, stanowiącego frakcję resztkową pochodzącą z przetwarzania odpadów komunalnych przez PGK w Zamościu.

Obecnie, inwestycja znajduje się na etapie pozyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, czyli zgody na realizację przedsięwzięcia. Po jej otrzymaniu, ok. 12 miesięcy potrwają prace projektowe oraz proces uzyskiwania pozwolenia na budowę oraz 18 miesięcy sama budowa instalacji. Planowane uruchomienie instalacji może nastąpi

w 2021 roku. Należy zaznaczyć, iż planowana inwestycja na terenie ciepłowni w Zamościu, została wpisana już w roku 2006 do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Zamościa, na mocy Uchwały Rady Miejskiej Nr XLV/499/06.

Rozbudowa istniejącej ciepłowni w oparciu o blok opalany RDF zmniejszy zużycie węgla, a tym samym zmniejszy naszą zależność od warunków panujących na jego rynku. Pozwoli nam zredukować zużycie węgla o ok. 10 tys. ton rocznie. Ponadto, dzięki oparciu inwestycji o zasady gospodarki cyrkularnej pojawi się naturalna szansa na zmniejszenie kosztów wytwarzania RDF w PGK Zamość, co też nie jest bez znaczenia dla lokalnej społeczności - powiedział Roman Trześniowski, Członek Zarządu Veolia Wschód Sp. z o.o.

Pre-RDF (Refuse Derived Fuel) to paliwo alternatywne będące frakcją resztkową uzyskiwaną w procesie przetwarzania odpadów komunalnych, która nie może zostać poddana dalszemu procesowi odzysku. Pre-RDF wytwarzany jest przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu w procesie przetwarzania odpadów komunalnych (innych niż niebezpieczne). Dotychczas jego zagospodarowanie wiązało się z dużymi kosztami zagospodarowania przez podmioty zewnętrzne.

Dzięki współpracy z Grupą Veolia, będziemy w stanie lepiej zagospodarować odpady komunalne
i ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko. Realizowana inwestycja zapewni stały odbiór odpadów w formie paliwa alternatywnego, co z korzyścią wpłynie, zarówno na środowisko naturalne, jak też na portfele mieszkańców Zamościa – powiedział Ireneusz Godzisz, Kierownik Zakładu Transportu Odpadów w PGK w Zamościu Sp. z o.o.

Transformacja gospodarcza w kierunku Gospodarki Obiegu Zamkniętego jest jednym z wiodących wyzwań także dla Polski, co ma mieć swoje potwierdzenie w opracowywanej obecnie mapie drogowej dla transformacji polskiego przemysłu. Ograniczenie zużycia surowców, zmniejszenie ilości odpadów i ich wykorzystanie do produkcji energii nie tylko przynosi skutki ekonomiczne, ale także środowiskowe.

Dostępna obecnie i wykorzystywana przez Grupę Veolia technologia termicznego przetwarzania paliwa alternatywnego, pozwala na spełnienie wymagań najbardziej rygorystycznych norm środowiskowych zawartych w obowiązujących przepisach w tym konkluzji BAT (Najlepsza Dostępna Technika - Best Available Technique). Jako jeden ze światowych liderów termicznego przetwarzania, korzystamy z najlepszych i sprawdzonych w wielu naszych lokalizacjach rozwiązań. Obecnie Grupa Veolia eksploatuje ponad 60 podobnych technologicznie i znacznie większych instalacji na całym świecie – powiedział Norbert Skibiński, Dyrektor Projektów Przemysłowych w Grupie Veolia.

Przeprowadzone analizy wskazują, że paliwo będzie dostarczane do ciepłowni transportem
3-5 samochodów ciężarowych dziennie. Ciepłownia zlokalizowana jest poza miastem w dzielnicy przemysłowej, dlatego przewidywana uciążliwość dla mieszkańców Zamościa i lokalnych sąsiadujących miejscowości, będzie znikoma lub nie wystąpi w ogóle.

Ze względu na rosnące zainteresowanie projektem, przedstawiciele Veolii Wschód planują
w najbliższym czasie organizację spotkań informacyjnych z przedstawicielami samorządu oraz okolicznymi mieszkańcami. Uruchomiona została także strona internetowa, na której zamieszczono wszystkie dostępne obecnie informacje o projekcie. Strona dostępna jest pod adresem: obiegprzyszlosci.pl.

materiał nadesłany
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe