Rafał Olbiński w BWA Galerii Zamojskiej

  • 20.08.2018, 11:39 (aktualizacja 20.08.2018, 12:10)
  • materiał nadesłany
Rafał Olbiński w BWA Galerii Zamojskiej
W ubiegły czwartek (16 sierpnia),w BWA Galerii Zamojskiej, miał miejsce wernisaż Rafała Olbińskiego, znakomitego artysty malarza, grafika i projektanta. To niezwykle wydarzenie zgromadziło całą rzeszę miłośników sztuki i przyjezdnych gości. Po raz kolejny pozytywną energią wypełnione zostały gościnne progi BWA Galerii Zamojskiej.

Rafał Olbiński urodził się i studiował w Polsce, gdzie ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych 
i wkrótce stał się uznanym malarzem, ilustratorem i projektantem. Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.

W latach 1983-1988 był wykładowcą na Uniwersytecie Temple w Filadelfii, a w latach 1987-2001 wykładał w prestiżowej School of Visual Arts w Nowym Jorku.
W 1994 roku otrzymał międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma „Creative Review” w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. 

W 1995 roku jego plakat zwyciężył w konkursie Nowy Jork Stolicą Świata, wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolfa Giulianiego. Rok później otrzymał nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku.

W 1996  Amerykańska Agencja Informacyjna zamówiła u Rafała Olbińskiego projekt plakatu upamiętniającego 25. rocznicę Dnia Ziemi, a w 2000 roku władze Nowego Jorku zwróciły się z propozycją stworzenia plakatu na trzydziestolecie Dnia Ziemi. 

W 2002 roku miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę Premio Divina Guilia za wybitny wkład do sztuki współczesnej. Prace Olbińskiego znajdują się w kolekcjach tak prestiżowych  instytucji , jak m.in. The National Arts Club w Nowym Jorku, Smithsonian Institute  and Library of Congress w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.

W 2002 roku wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art. jako jedną 
z atrakcji na cześć obchodzonego Dnia Ziemi. Inni artyści, których prace były również prezentowane, to : Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg i Andy Warchol. 
W tym samym roku jego debiut scenograficzny do opery Don Giovani w Filadelfii był bardzo wysoko oceniony przez krytyków „The New York Timesa” i „ Philadelphia Inquirer”. Twórczość Rafała Olbińskiego poświęcono wiele artykułów w międzynarodowych czasopismach, jak „The New York Times”, „Der Spiegel”, etc. 

W Stanach Zjednoczonych do tej pory ukazało się pięć książek o sztuce Olbińskiego, z najnowszą  Olbinski’s women, wydaną przez Hudson Hills Press w 2007 roku.

W 2006 roku Prezydent RP odznaczył artystę złotym medalem Gloria Artis oraz w 2012 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W konkursie Teraz Polska w 2013 roku Rafał Olbiński otrzymał odznaczenie Wybitny Polak.

materiał nadesłany

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe