Żołnierze rezerwy po raz trzeci w tym roku w szeregach WOT

  • 3.09.2018, 13:01
  • Marek Madej
Żołnierze rezerwy po raz trzeci w tym roku w szeregach WOT
72 żołnierzy rezerwy z terenu całego województwa lubelskiego rozpoczęło w sobotę w Dęblinie szkolenie wyrównawcze w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej. Są to nowatorskie szkolenia mające na celu odświeżenie posiadanych już umiejętności oraz wdrożenie elementów specyfiki obrony terytorialnej.

 

Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać
Postaw na spokój - wybierz OC  na którym możesz polegać

Żołnierze rezerwy z całego województwa lubelskiego, rozpoczęli w Dęblinie 1 września br. szkolenia wyrównawcze. Obejmuje one: odświeżenie nabytych już w wojsku umiejętności
i wiedzy, wdrożenie elementów szkolenia taktycznego właściwego dla lekkiej piechoty,
a także sprawdzian przygotowania fizycznego. Intensywne ćwiczenia w trybie weekendowym odbywają się w jednostkach, pasach taktycznych, a także w terenie i potrwają do 23 września br.
Po zakończeniu szkolenia wyrównawczego Terytorialsi rozpoczną cykl ćwiczeń przewidzianych w programie szkoleniowym WOT, który potrwa 3 lata.

 

Szkolenia wyrównawcze w WOT

Tzw. szkolenia wyrównawcze przeznaczone są dla żołnierzy rezerwy, a więc dla tych, którzy już byli w wojsku – pełnili czynną służbę wojskową, a następnie wstąpili w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Są one realizowane wyłącznie w trybie weekendowym i obejmują cztery 2-dniowe szkolenia (łącznie 8 dni).

 

Szkolenia wyrównawcze otwierają 3-letni cykl szkoleń w ramach WOT. W pierwszym roku odbywają się szkolenia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym. W drugim roku szkolenia specjalistyczne w zakresie konkretnej funkcji w pododdziale np. saper, medyk, strzelec wyborowy. Trzeci rok, to szkolenia zgrywające pododdziały. W sumie w ciągu trzech lat wszyscy żołnierze OT muszą zaliczyć ponad 124 dni szkoleniowych. Doskonalenie specjalistów, np. strzelców wyborowych, to kolejnych kilkadziesiąt dni. Ponadto każdy żołnierz OT musi każdego roku przejść obowiązkowe, 2-tygodniowe ćwiczenia
w wybranych ośrodkach szkolenia poligonowego w kraju.

Jest to już trzecie tego typu szkolenie żołnierzy w tym roku, jakie odbywa się w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Forma i sposób pełnienia terytorialnej służby wojskowej sprawia, że cieszy się ona dużą popularnością u osób, które kiedyś pełniły czynną służbę wojskową i chcą ponownie założyć mundur.

 

Szkolenia WOT w ocenie żołnierzy rezerwy

Żołnierze rezerwy, którzy często posiadają duże doświadczenie wojskowe, wysoko oceniają poziom szkoleń w ramach TSW. W przeprowadzonych ankietach najczęściej podkreślają profesjonalizm i doświadczenie instruktorów – szkoleniowców, prowadzenie ciekawych zajęć w terenie. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, co podkreślają sami żołnierze, że zasadnicza służba wojskowa była z przymusu, natomiast służba w WOT jest dobrowolna.

 

WOT w województwie lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2800 żołnierzy i cały czas zgłaszają się nowi ochotnicy. Głównym zadaniem 2 LBOT
w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

 

 

kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

tel. 261 182 811

tel. kom. 725 880 174

email: [email protected]

Marek Madej

Załączone pliki do pobrania (1)

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe