Ruszyły ważne inwestycje w zamojskim ZUS

  • 25.02.2019, 14:50
  • Marek Madej
Ruszyły ważne inwestycje w zamojskim ZUS
W Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zamościu rozpoczyna się przebudowa sali obsługi klientów. Po remoncie będzie przestronniejsza i wygodniejsza. Ruszyły również prace przy docieplaniu budynku.

Budynek inspektoratu przy ul. Kiepury 2 został oddany do użytku w 1996 roku. Trzeba go dostosować do aktualnych, zmienionych wymogów technicznych i przeciwpożarowych. Przeszło dwudziestoletni obiekt wymaga napraw, blaszany dach pokrywa coraz więcej ognisk rdzy, a okna straciły szczelność. Brak odpowiedniego ocieplenia powoduje duże straty energii przy dogrzewaniu budynku. Dzięki termomodernizacji spadną koszty ogrzewania. Konieczna jest również przebudowa sali obsługi klientów. – Obecna nie spełnia standardów obowiązujących w placówkach ZUS, chcemy ją również lepiej dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ma być wygodniej i przestronniej – mówi dyrektor Oddziału ZUS w Biłgoraju, Zbigniew Wasąg.  

Co się zmieni? 

Po przebudowie o 45 metrów kwadratowych zwiększy się powierzchnia budynku przeznaczona na bezpośrednią obsługę klientów. Dodatkowa przestrzeń powstanie dzięki wyburzeniu obecnych toalet. Sanitariaty dla klientów zostaną przeniesione kilka metrów dalej, w miejsce dotychczasowego pomieszczenia biurowego i wybudowane od podstaw. Jedna z toalet będzie w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. – W nowej sali obsługi pojawi się „informacja ogólna”, czyli nowe stanowisko, zlokalizowane najbliżej drzwi. Przy nim będzie można uzyskać podstawowe informacje i pobrać druki. Po przebudowie sala będzie podzielona na wyraźne strefy: dla świadczeniobiorców po lewej stronie od głównego wejścia, dla przedsiębiorców i ubezpieczonych – po prawej. Pomiędzy nimi powstanie poczekalnia z kącikiem dla dzieci – informuje kierownik Inspektoratu ZUS w Zamościu, Anna Barczak. Wykonawca robót zmodernizuje szyb windy i wymieni dźwig na nowy, dostosowany w pełni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.  

Równolegle budynek inspektoratu przejdzie termomodernizację. Wykonawca wymieni drzwi i okna, pokrycie dachu oraz grzejniki w budynku. Cały obiekt zostanie ocieplony, a na koniec zyska nową elewację. Inwestycja obejmuje również wiele niezbędnych prac elektrycznych: wymianę instalacji elektrycznej i instalacji związanych z bezpieczeństwem (odgromowej, przeciwoblodzeniowej, ewakuacyjnej). 

Obsługa klientów w trakcie remontu 

Etap przygotowawczy obu inwestycji rozpoczął się w lutym. – W dalszym etapie, dla bezpieczeństwa naszych klientów, musimy zamknąć główne wejście do budynku i obecną salę obsługi. Tam wykonawca będzie prowadzić poważne prace konstrukcyjne – dodaje dyrektor Wasąg. Stanie się to na początku marca. Wtedy inspektorat zorganizuje obsługę klientów w innych pomieszczeniach na parterze. Będzie do nich prowadzić zastępcze wejście, zlokalizowane z drugiej strony budynku, również od strony ul. Kiepury. W czasie prac budowlanych system kolejkowy będzie wyłączony. Będzie natomiast dostępny całodobowy zusomat, czyli urządzenie, w którym po godzinach pracy inspektoratu można składać dokumenty i wnioski. Przebudowa sali obsługi i termomodernizacja budynku zgodnie z harmonogramem mają zakończyć się w lutym 2020 roku.  

O zamojskim ZUS 

Zamojski inspektorat ZUS to jedna z najczęściej odwiedzanych przez klientów placówek podlegających pod Oddział ZUS w Biłgoraju. W całym 2018 roku pracownicy sali obsługi w Zamościu przyjęli 77,7 tys. klientów. Przyjmują dokumenty i udzielają informacji w sprawach dotyczących emerytur, rent, zasiłków, ubezpieczeń oraz składek. 

 

 

Małgorzata Korba 

rzecznik ZUS w województwie lubelskim 

Marek Madej

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe