Ilustracje Edwarda Lutczyna w BWA

  • 10.05.2019, 11:13 (aktualizacja 10.05.2019, 11:48)
  • Marek Madej
Ilustracje Edwarda Lutczyna w BWA
Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Zamojska zaprasza na otwarcie wystawy Edwarda Lutczyna pn."Groch z kapustą na słodko"

Edward Lutczyn to artysta znany głównie z tworzenia rysunku satyrycznego, jednak jego dorobek artystyczny jest bardzo duży i zróżnicowany.

Projektował scenografię i kostiumy do teatrów dramatycznych: Teatr im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr „Syrena” i Teatr „Komedia” w Warszawie, Teatr „Współczesny” w Szczecinie. Współpracował z teatrami lalkowymi : „Pleciuga”w Szczecinie, „Kacperek” w Rzeszowie, „Lalka” w Warszawie., Teatrem Lalek w Białymstoku, również z Teatrem Lalki Maski i Aktora „Groteska” w Krakowie. Przez szereg lat wykonywał oprawę graficzną Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Zaprojektował komplet postaci do pełnometrażowego filmu rysunkowego „Dawid i Sandy”, a także dekoracje i postacie do dwóch serii (22 odcinki) animowanego serialu „Czarodziej Oz” dla łódzkiej wytwórni „Semafor”. Dla poznańskiego Studia Filmów Animowanych wykonał projekty plastyczne do serialu „Erdal, Kiwi i Buwi”.

Wieloletnia współpraca z czasopismami: „Student”, „Echo Krakowa”, „Przekrój”, „Jazz Forum”, magazyn „Jazz”, „Płomyczek”, „Wiedza i Życie” , „Szpilki”, „Gazeta Wyborcza”, „Reader' s Digest”, „Playboy”, „Świerszczyk”, Przegląd Tygodniowy”, tygodnik „ITD”, sporadycznie z „Polityką”, „Światem Młodych” i z magazynem „Dom”, zaowocowała tysiącami ilustracji i okładek. W latach siedemdziesiątych prace Edwarda Lutczyna regularnie ukazywały się w satyrycznym magazynie „Pardon” (RFN). Prezentowano je również w rocznikach „Graphis Posters”, „Graphis Annual”  a także w „Modern Publicity”. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 120 zbiorowych w kraju i za granicą. Za dotychczasową działalność artystyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień, międzynarodowych i krajowych.

 

 

Marek Madej
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe