„Dwie wojny - dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat”

  • 30.05.2019, 11:50 (aktualizacja 30.05.2019, 12:33)
  • Marek Madej
 „Dwie wojny - dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat”
W Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu odbyło się uroczyste podsumowanie III edycji ogólnopolskiego konkursu literacko – historycznego oraz promocja książki pt. „Dwie wojny - dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat.” Jest to siódma publikacja w dorobku Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu.

 

Wychowankowie burs i internatów z całej Polski wzięli udział w trzeciej edycji konkursu literacko - historycznego nad którym Patronat objęli: Fundacja PGE z siedzibą w Warszawie, Lubelski Kurator Oświaty - Pani Teresa Misiuk oraz Prezydent Miasta Zamość - Pan Andrzej Wnuk. Konkurs po raz trzeci zorganizowano we współpracy z Książnicą Zamojską i chełmskim wydawnictwem „Tawa".

W wyniku twórczych zmagań młodych autorów -wychowanków burs i internatów oraz zebranych wspomnień, powstała książka pt. „Dwie wojny - dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat". Cześć z nich ukazała się w 2013 roku w pierwszej wydanej publikacji pt. „Ocalić od zapomnienia - kalejdoskop wspomnień".

W latach 2012 – 2019 w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu przeprowadzono bardzo liczne i wielowymiarowe działania edukacyjne i wychowawcze o których przypomniała młodzież prowadząca spotkanie:

26 kwietnia 2012 roku odbyła się uroczystość patriotyczno - edukacyjna „Katyń - Ocalić od zapomnienia", połączona z wystawą fotografii pod tym samym tytułem autorstwa Dyrektora Waldemara Leszczyńskiego. Przed budynkiem bursy ustawiono kamień i posadzono Dęby Pamięci oddając hołd zamordowanym w Katyniu Polakom. Byli nimi: aspirant straży więziennej Zbigniew Gaudnik oraz major lotnictwa Tomasz Gołębiowski. Młodzież zaprezentowała montaż słowno - muzyczny, który wywarł na obecnych duże wrażenie. Od tego czasu w każdą rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz w Dniu Żołnierzy Wyklętych młodzież składa przy Pomniku Dęby Pamięci wiązanki kwiatów oraz zapala znicze.

Wychowankowie Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu są laureatami konkursu historycznego pt. „Historia mojej małej Ojczyzny” organizowanego

przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oddział w Zamościu.

W ramach corocznych wielowymiarowych projektów edukacyjnych i konkursów uczestniczą w warsztatach dziennikarskich, plastycznych, fotograficznych, historycznych, a także w konferencjach, spotkaniach, wystawach prasy wojennej, w seansach filmowych i spektaklach teatralnych o tematyce historycznej.

W grudniu 2013 roku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego i promocja książki „Ocalić od zapomnienia - kalejdoskop wspomnień. W spotkaniu wzięli udział licznie zaproszeni goście, wśród nich świadkowie czasów wojny i okupacji. Zaprezentowany podczas spotkania film przypomniał tamte wydarzenia. Były to chwile piękne i wzruszające.
Do bursy napłynęły podziękowania z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz listy z podziękowaniami od czytelników, ukazały się liczne artykuły w prasie oraz recenzja pierwszej książki.

W 2014 roku ukazały się dwie kolejne książki: „Młodzi dla Wolności" i „ Zamość to lubię. Miasto młodych" a Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu została laureatem konkursu „Młodzi dla Wolności" w kategorii: „ środowiskowy projekt edukacyjny i wspólne dokumentowanie realizacji na autorskim blogu. Książka „ Młodzi dla Wolności", jest zbiorem wspomnień zamojskich opozycjonistów, oraz prac młodzieży, wspartych rysem historycznym dotyczącym najnowszej historii Polski, natomiast „Zamość to lubię. Miasto młodych" - to przewodnik po Zamościu. Projekt połączony został z warsztatami fotograficznymi oraz udziałem młodzieży w wystawach Biura Wystaw Artystycznych - Galerii Zamość. Wychowankowie wykonali współczesne fotografie zabytków Zamościa, które zestawiono z fotografiami autorstwa pana Stanisława Orłowskiego, Honorowego Prezesa Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego.

1 maja 2015 roku odbył się „Bieg Samorządności" w ramach czwartego projektu edukacyjno - historycznego „ Młodzi dla Samorządności". Publikacja pod tym samym tytułem ukazała się w styczniu 2016 r. Książka zawiera wspomnienia posłów i senatorów pierwszych wolnych wyborów
z 1989 roku.

W roku 2017 odbyła się pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu literacko - historycznego dla burs i internatów i ukazała się książka pt. „ Wilcze tropy Żołnierzy Wyklętych". Natomiast w roku 2018 miała miejsce druga edycja konkursu, zakończona wydaniem książki „ My Pierwsza Brygada - Polska Droga do Niepodległości". W wyniku trzeciej edycji konkursu ukazała się najnowsza, siódma publikacja Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu pt. „ Dwie wojny - dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat" której podsumowania dokonano w bursie.

Podczas drugiej części spotkania odczytano Protokół Jury trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu literacko - historycznego dla młodzieży burs i internatów. Prace nadesłano z różnych miejscowości Polski: z Krakowa, Lublina, Łowicza, Poznania, Puław, Starego Sącza i Zamościa.

Jury Konkursu w składzie: Barbara Grabowska (Książnica Zamojska),Renata Michalik (Książnica Zamojska),Danuta Zwolińska (Książnica Zamojska),Monika Rebizant-Siwiło ( Bursa Międzyszkolna
Nr 2 w Zamościu),Waldemar Leszczyński ( Bursa Międzyszkolna Nr 2 w Zamościu), Waldemar Taurogiński ( Wydawnictwo TAWA)- postanowiło przyznać:

 

- w kategorii wiersz

miejsce I - Dawid Domański za wiersz Historia dusz zbłąkanych.

Bursa Samorządu Województwa Łódzkiego w Łowiczu

(opiekun: Agnieszka Szuluk)

 

miejsce II – Damian Flor za wiersz Syberyjskie klimaty

Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie

(opiekun: Anna Misiarz)

 

miejsce III - Karolina Kozak za wiersz Kocham i tęsknię – list żołnierza

Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie

(opiekun: Kinga Zabawska)

 

wyróżnienie - Karolina Włodarczyk za wiersz Chłopcy w myśliwcach

Bursa Nr 1 w Zamościu

(opiekun: Eliza Todorczuk)

 

wyróżnienie - Weronika Trzcińska za wiersz Harcerka

Bursa Szkół Artystycznych w Krakowie

(opiekun: Anna Janik)

 

wyróżnienie - Ewa Liana za wiersz Strach dziecka

Internat Międzyszkolny w Starym Sączu

( opiekun: Ewa Kujawa-Szura)

 

wyróżnienie - Łukasz Domański za wiersz Wspomnienie lata

Bursa Szkolna Nr 2 w Poznaniu

( opiekun: Mirosław Kowalczyk)

 

wyróżnienie - Zofia Okoń za wiersz Kiedy wspominam

Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie

(opiekun: Renata Bielecka)

 

wyróżnienie - Jakub Woźny za wiersz Fundamenty leżą u podstaw

Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie

(opiekun: Milena Welc)

 

 

w kategorii opowiadanie:

 

miejsce I – Patrycja Dajos za opowiadanie Strach – bombardowanie Wielunia, jako wstęp do II wojny

Bursa Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Puławach

( opiekun: Anna Matej)

 

miejsce II – Erwina Zdybel za opowiadanie Moje spotkanie z historią

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Zamościu

(opiekun: Justyna Misiorek)

 

miejsce III - Natalia Kotowicz za opowiadanie Z pamiętnika powstańca

Internat Międzyszkolny w Starym Sączu

(opiekun: Ewa Kujawa Szura)

 

wyróżnienie – Kamila Milanowska za opowiadanie Zyskując zawsze trzeba ponieść straty

Bursa Szkolna Nr 2 w Lublinie

(opiekun: Anna Misiarz)

 

Po odczytaniu Protokołu wręczono nagrody, dyplomy i podziękowania laureatom konkursu, opiekunom, jury konkursu, autorom wspomnień zamieszczonych w książce zaprzyjaźnionym
z Bursą Międzyszkolną Nr 2 instytucjom i osobom prywatnym, sponsorom, wychowankom bursy, nauczycielom – wychowawcom i młodzieży uczestniczącej w uroczystym podsumowaniu projektu.

Na ręce Dyrektora Książnicy Zamojskiej Pana Piotra Bartnika i Pani Haliny Zielińskiej przekazano egzemplarze książki „Dwie wojny - dzieciństwo, młodość, marzenia tamtych lat" dla czytelników biblioteki i jej filii. Egzemplarz książki otrzymał także każdy zaproszony uczestnik spotkania.

Laureaci trzech pierwszych miejsc w kategorii wiersz: Dawid Domański, Damian Flor i Karolina Kozak.

Dyrektor Waldemar Leszczyński na zakończenie spotkania zaprosił wszystkich przybyłych gości na poczęstunek oraz do obejrzenia wystawy prezentowanej w Galerii Młodych pt. „ Partyzancki Kraj”. Prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Pana Feliksa Chitryniewicza - Strzelca III Plutonu V Kompanii Wywiadu Komendy Obwodu Batalionów Chłopskich nr 4 na terenie gminy Krynice. Fotografie wraz ze wspomnieniami przekazała Pani Maryla Chitryniewicz.

 

 

materiał nadesłany

Marek Madej
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe