RCKiK w Lublinie z nowym krwiobusem

  • 19.07.2019, 09:06 (aktualizacja 19.07.2019, 09:20)
  • Marek Madej
RCKiK w Lublinie z nowym krwiobusem
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie kupiło drugi krwiobus, który ma pomóc w pozyskiwaniu Honorowych Krwiodawców. Dzięki temu będzie można zwiększyć częstotliwość akcji terenowych i jeszcze skuteczniej docierać do mieszkańców województwa lubelskiego, aby mogli oddawać krew. Specjalistyczny autobus kosztował prawie 3 mln zł.

- Chcemy być wszędzie tam, gdzie nasi Krwiodawcy. Dlatego współpracujemy z lokalnymi władzami, przedsiębiorcami, czy też galeriami handlowymi promując ideę honorowego krwiodawstwa. Wiemy jednak, że w naszym regionie nadal są miejscowości, w których jeszcze nigdy nie były organizowane akcje poboru krwi i my chcemy to zmienić. Kolejny krwiobus ułatwi nam to zadanie i pozwoli dotrzeć do większej liczby osób - mówi dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Krwiobus, czyli potocznie nazywany mobilny punkt poboru krwi, to autobus ze specjalistycznym sprzętem, który pozwala pobrać krew poza centrum krwiodawstwa lub jego oddziałami terenowymi. Dlatego wykorzystywany jest do akcji terenowych – dzięki temu RCKiK może być obecne m.in. na wielu ważnych wydarzeniach jakie odbywają się w regionie. Cała funkcjonalność stacjonarnych punktów poboru krwi została przeniesiona do tego specjalnego autobusu.

Nowoczesny krwiobus marki Mercedes, który trafił do RCKiK w Lublinie jest w pełni niezależny technicznie – posiada własny agregat prądotwórczy, wewnętrzną sieć komputerową oraz możliwość podłączenia się do sieci internetowej. Wyposażony jest także w klimatyzację i niezbędny sanitariat. W krwiobusie dawca przechodzi krok po kroku dokładnie tę samą drogę, jaką pokonuje oddając krew stacjonarnie.

Znajduje się tu mała poczekalnia oraz rejestracja, gdzie trzeba okazać dokument tożsamości
i wypełnić ankietę. W dalszej kolejności od dawcy pobierana jest próbka krwi do przeprowadzenia niezbędnych badani laboratoryjnych. Następny etap to rozmowa z lekarzem w gabinecie lekarskim, który jest oddzielony od otwartej części autobusu. Wszystko po to, aby zapewnić odpowiedni komfort i intymność dawcy. Lekarz na podstawie badań laboratoryjnych, ankiety oraz wywiadu kwalifikuje dawcę do oddawania krwi lub jej składników.

Krew pobierana jest w zasadniczej części roboczej krwiobusu, która zajmuje najwięcej miejsca. Znajdują się tu 4 fotele, na których krwiodawcy mogą siedzieć, lub w razie potrzeby wygodnie położyć się.  Pobór trwa zazwyczaj do 10 minut. Po wszystkim, dawca odpoczywa jeszcze w wyznaczonym miejscu pod opieką personelu medycznego. Na koniec, każdy dostaje posiłek regeneracyjny – 8 tabliczek czekolady, a w punkcie rejestracyjnym może otrzymać zwolnienie z pracy.

RCKiK w Lublinie od razu wpisało nowy krwiobus do kalendarza swoich akcji terenowych. Na Placu Teatralnym przed CSK odbyła się dziś zbiórka krwi skierowana do mieszkańców Lublina. Udział w niej wzięli m.in. pracownicy Urzędu Marszałkowskiego, Lubelskiego Centrum Konferencyjnego i Centrum Spotkania Kultur. W dalszej kolejności krwiobus będzie podróżował po regionie, aby mieszkańcy województwa lubelskiego mogli przyłączyć się do akcji. To szczególnie ważne, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy zapotrzebowanie na krew diametralnie rośnie, a duża część stałych krwiodawców wyjeżdża na wakacje. To już drugi krwiobus, którym dysponuje lubelskie centrum krwiodawstwa.

- Gorąco zachęcamy, aby oddawać krew. To bardzo ważny lek, którego nie da się wyprodukować. Podzielmy się z innymi, tym co mamy najcenniejsze, bo nigdy nie wiemy, czy my sami kiedyś nie będziemy potrzebowali tego drogocennego daru od innych dodaje dr n. med. Elżbieta Puacz, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

RCKiK w Lublinie zachęca wszystkich do organizowania własnych akcji, na których będzie można oddać krew. Aby w wyznaczone miejsce przyjechał krwiobus, wystarczy zebrać grupę 25 osób chętnych do oddania krwi w danym dniu i skontaktować się z Działem Promocji RCKiK w Lublinie (adres: [email protected]).

Szczegółowe informacje na temat aktualnie organizowanych akcji poboru krwi w województwie lubelskim znajdują się na stronie: www.rckik.lublin.pl.

 

 

Paweł Filip

Marek Madej

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe