Młodzież dla klimatu

  • 27.11.2019, 12:15 (aktualizacja 27.11.2019, 12:45)
  • Marek Madej
Młodzież dla klimatu SP6
Miasto Zamość uczestniczy w międzynarodowym projekcie BEACON, który umożliwia wymianę doświadczeń związanych z adaptacją i działaniami na rzecz klimatu, pomiędzy miastami/gminami w Polsce i europejskimi krajami jak Niemcy, Czechy, Rumunia, Bułgaria, Portugalia, Grecja.

 

Omawiano m.in. działania dotyczące zrównoważonego transportu miejskiego jakie podjęto w Zamościu, a także inicjatywy promujące wśród mieszkańców postawy ekologiczne (np. Rowerowy Maj). Dyskutowano w jaki sposób, oprócz przeprowadzanych termomodernizacji budynków, można zwiększyć efektywność energetyczną, by działając na rzecz klimatu, zmniejszyć koszty użycia energii.

Goście z Niemiec spotkali się z młodzieżą zamojskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 2, 6, 7 i rozmawiali o inicjatywach klimatycznych podejmowanych przez uczniów, które zaplanowali na kolejne lata. To m.in. działania na rzecz zmniejszania emisji ciepła (skręcanie ciepła w kaloryferach podczas otwierania okien, mierzenie temperatury i ustawianie optymalnej w poszczególnych klasach, oszczędne używanie wody w łazienkach, wyłączanie zbędnego oświetlenia i odłączanie źródeł zasilania po opuszczeniu klasy/szkoły) i ograniczanie produkcji odpadów tzw. zero waste (wykonanie podczas zajęć praktycznych pojemników na odpady z odpowiednim oznaczeniem do segregacji, używanie papieru z recyklingu, noszenie swojego bidonu, kupowanie napojów w szklanych opakowaniach, stworzenie kawiarenki naprawczej, wymiany ubrań czy rzeczy miedzy uczniami tej samej/różnych szkół). Dodatkowo w Szkole Podstawowej nr 6 powstanie zielona klasa stworzona z niskich nasadzeń i recyklingowych siedzisk.

Jeśli pomysły młodych ludzi uda się zrealizować, to w przyszłości program będzie mógł być rozszerzony na pozostałe miejskie placówki oświatowe. Podobny plan działań realizuje również młodzież z miasta partnerskiego Schwäbisch Hall, która wymienia się doświadczeniami z młodzieżą z Zamościa. Współpraca oparta jest na pozytywnej rywalizacji, młodzi ludzie nagrywają krótkie filmiki, gdzie prezentują swoje działania i wymieniają doświadczeniami związanymi z projektem.

Projekt BEACON: Bridging European and Local Climate Action. Czas trwania projektu: kwiecień 2018-marzec 2021. Projekt jest w całości finansowany przez Niemcy.

Organizacje wdrażające: Ecofys, adelphi research gGmbH, Niezależny Instytut ds. Środowiska (UfU). W projekcie biorą udział m.in.: Czechy, Polska (w partnerstwie ze Schwäbisch Hall), Rumunia, Bułgaria, Portugalia, Grecja.

Celem projektu jest poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań służących rozwojowi miast biorących udział w projekcie, wymiana doświadczeń, przyspieszenie lokalnych działań klimatycznych z korzyścią dla obywateli.

 

UM Zamość

Marek Madej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe