Ruszyły zwroty nadpłaconego podatku

  • 02.02.2022, 16:44 (aktualizacja 02.02.2022, 17:22)
  • Marek Madej
Ruszyły zwroty nadpłaconego podatku
Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia w przedziale 4921-12800 zł brutto, otrzymują w lutym wyższe przelewy i przekazy z ZUS. To przez zwroty nadpłaconego podatku za styczeń.

Każdy z tej grupy otrzyma wyrównanie razem ze swoją emeryturą lub rentą za luty. W Oddziale ZUS w Biłgoraju takich świadczeniobiorców jest ponad 2,4 tys. Łączna kwota zwrotów podatku wyniesie dla przeszło 223 tys. zł. – Pierwsze wyrównania już trafiły do uprawnionych. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków, ZUS wypłaca te środki z urzędu – informuje zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Biłgoraju, Bogdan Mach.

Zwrot nadpłaconego podatku przysługuje na podstawie styczniowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów. W jego wyniku zaliczkę na podatek dochodowy od emerytur i rent, wynoszących od 4921 do 12800 zł, oblicza się na zasadach z poprzedniego roku. Dzięki temu tzw. Polski Ład jest neutralny dla bieżących wypłat tej grupy świadczeniobiorców.

W przypadku niemal wszystkich emerytur i rent wynoszących do 4920 zł brutto, tzw. Polski Ład spowodował wzrost wypłaty „na rękę”. – Różnica ta wynosi od złotówki do nawet 187 zł więcej miesięcznie – precyzuje dyrektor Mach.

Dla emerytur i rent powyżej 12800 zł zmiany podatkowe oznaczają nieco niższe wypłaty netto. Osób pobierających tak wysokie świadczenia z ZUS jest w całej Polsce około 460.

 

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Marek Madej

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe