Zalety i wady odkurzaczy workowych

  • 20.08.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Zalety i wady odkurzaczy workowych
Odkurzacze workowe to wciąż najczęściej używany typ odkurzacza, który gości w przeważającej części polskich mieszkań. Od jakiegoś czasu produkowane są też odkurzacze bezworkowe, jednakże to te pierwsze wciąż wiodą prym całościowej sprzedaży. Z czego to wynika i jakie cechy przeważające ma tradycyjny odkurzacz workowy? Zapoznajmy się z jego zaletami i wadami.

Jak działa odkurzacz workowy?

Zasada działania jaką ma odkurzacz workowy jest dosyć prosta. Powietrze jest zasysane do wnętrza odkurzacza, a tam przepuszczane przez zamontowany worek, papierowy lub tekstylny. Worek przepuszcza samo powietrze, a zatrzymuje śmieci, kurz, alergeny i inne drobne, niepożądane cząsteczki. Sposób jest skuteczny i znany od dawna. Najwięcej różnic wynika ze sposobu jak należy obsługiwać i dbać o odkurzacz przed i po odkurzaniu.

Zalety odkurzaczy workowych

Aby poznać dokładne modele workowe, warto sprawdzić ranking odkurzaczy workowych. Największa zaleta odkurzaczy workowych to wyjątkowo skutecznie oczyszczone wydmuchiwane powietrze. Nowoczesne worki często odznaczają się klasą filtracji HEPA, czyli taki sam poziom filtrów jakie są montowane w oczyszczaczach powietrza. Skutecznie wychwytują i zatrzymują kurz, alergeny, bakterie i wirusy. Co prawda nie działają tak jak oczyszczacz i nie filtrują powietrza będącego w atmosferze, ale skutecznie zbiorą i zatrzymają te cząsteczki, które zdążyły opaść na ziemię. Jest to bardzo korzystne i praktyczne zwłaszcza dla alergików, którzy są wrażliwi na czynniki, których nie widać gołym okiem.

Urządzenia workowe zapewniają również wysoki poziom higieny pod czas wymiany worka. Otwór worka można zamknąć dedykowaną klapką, tak aby podczas jego wyjmowania i wyrzucania nic się nie usypało. Wszystko jest proste, łatwe i czyste, nie ma szans powstania chmury pyłu ani ryzyka rozsypania śmieci tak jak w odkurzaczach bezworkowych. Dzięki temu nie ma także żadnego kontaktu z zebranymi brudkami i alergenami – co także jest plusem dla alergików, ponieważ nawet chwila kontaktu z czynnikiem wywołującym alergię może być fatalna w skutkach.

Dodatkowym pozytywnym aspektem w odkurzaczach workowych jest to, że nie wnętrza odkurzacza nie trzeba czyścić. To samo dotyczy filtrów, które są w odkurzaczu bezworkowym, nad komorą zbiornika – co jakiś czas trzeba je przepłukiwać pod bieżącą wodą, przez co mocno ubrudzimy ręce. W odkurzaczu workowym ich nie ma, są zbędne bo wszystko zatrzymuje się w worku, więc możemy tego uniknąć.

Wady odkurzaczy workowych

Odkurzacz workowy posiada też wady. Przede wszystkim jest to konieczność zakupu i regularnej wymiany worków. Powoduje to kolejne koszty, których nie unikniemy, bo inaczej odkurzacz nie będzie zdatny do pracy. Poza tym – musimy sprawdzać poziom jego zapełnienia, bo jeżeli nie będzie już z nim miejsca na kolejne śmieci, to też nie da się z niego korzystać.

Ważnym aspektem jest też trudność przy odkurzaniu sierści – zapycha ona worek i obniża jego możliwości filtracyjne, przez co wymiana worka czasem staje się konieczna nawet gdy nie jest on zapełniony nawet w połowie. W perspektywie kilku lat użytkowania danego modelu odkurzacza całościowe koszty znacznie wzrastają, a i może pojawić się frustracja na słabnącą siłę ssania. Osoby posiadające zwierzęta które ciągle gubią sierść powinny wziąć ten czynnik mocno pod uwagę.

Jaki odkurzacz wybrać?

Model workowy na pewno sprawdzi się w mieszkaniu alergików i osoby zabiegane. Owszem, należy pamiętać o zakupie worków na czas, ale z drugiej strony nie musimy czyścić filtrów piankowych ani zbiornika na nieczystości. Dlatego sprzątanie nim może być znacznie szybsze.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: