Jakie zmiany w rozliczeniu VAT wejdą w październiku 2020 roku

  • 28.08.2020, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Jakie zmiany w rozliczeniu VAT wejdą w październiku 2020 roku
W 2020 roku w życie wchodzą zmiany w rozliczeniach podatku VAT, które są związane z wypełnianiem i składaniem nowego pliku JPK V7. Zastąpi on dotychczasowy plik JPK VAT oraz deklaracje VAT. Ponadto nowy plik został poszerzony o dodatkowe informacje o transakcjach oraz towarach i usługach wrażliwych. Dlatego warto zapoznać się z nową strukturą pliku JPK, która będzie obowiązywać od października.

Jak wygląda nowa struktura JPK VAT?

Wszystkie przedsiębiorstwa będące podatnikami VAT bez względu na wielkość prowadzonej działalności będą musiały wypełniać i wysyłać nowy plik JPK. Jego struktura nieco różni się od pliku obecnie obowiązującego. Przede wszystkim nowa struktura JPK została podzielona na dwie części:

  • ewidencyjną,
  • deklaracyjną.

Część pierwsza będzie zawierać informacje podobne do tych w obecnym pliku, natomiast część deklaracyjna została poszerzona o pozycje wskazywane w deklaracjach VAT. Ponadto dostępne będą dwie formy rozliczeń – miesięczna i kwartalna. W zależności od wybranego okresu rozliczeń należy wypełniać plik JPK V7M w przypadku rozliczeń miesięcznym oraz JPK V7K w przypadku rozliczeń kwartalnych.

Co musi zawierać dokument JPK VAT?

Przede wszystkim plik JPK VAT będzie zawierać informacje o zakupach oraz sprzedaży wynikających z prowadzonej ewidencji VAT, jakie miały miejsce w danym okresie rozliczeniowym. Ponadto plik zawiera informacje, które do tej pory zawarte były w deklaracji VAT – 7 oraz VAT – 7K oraz dane, które umożliwią poprawną analizę rozliczenia. Warto wiedzieć, że nowy plik JPK VAT zastąpi:

  • zawiadomienie o skorygowaniu podatku należnego – VAT – ZD,
  • dotychczasowy plik JPK VAT,
  • VAT – 7 oraz VAT – 7K,
  • wniosek o przyspieszenie zwrotu VAT – VAT – ZT,
  • formularze dołączane do deklaracji VAT – 7 i VAT – 7K.

Istotną zmianą jest to, że nowy plik JPK będzie zawierał również kody GTU, czyli oznaczenia grup towarów i usług na wystawianych fakturach sprzedaży. Jest to 13 grup, których szczegółowy opis znajduje się w broszurze Ministerstwa Finansów.

Przygotowanie pliku JPK VAT - co warto wiedzieć

Nowe zmiany podatkowe wymagają od przedsiębiorców odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z nową strukturą pliku JPK oraz informacjami, jakie zawiera. Ponadto należy mieć na uwadze, że generowanie i wysyłanie pliku JPK będzie odbywać się wyłącznie drogą elektroniczną. Podczas generacji pliku należy go podpisać profilem zaufanym, danymi autoryzującymi lub podpisem kwalifikowanym. Aby usprawnić cały ten proces, warto korzystać z profesjonalnego oprogramowania dla księgowości. Dzięki niemu wszystkie informacje niezbędne do poprawnego wypełnienia pliku będą w jednym miejscu. Ponadto, niektóre programy umożliwiają wysłanie pliku do Ministerstwa bezpośrednio z poziomu programu, bez konieczności logowania się na inne platformy. Po złożonej deklaracji, w programie do fakturowania można pobrać UPO – czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, świadczące o wysłaniu deklaracji. Warto zatem korzystać z profesjonalnego oprogramowania, które umożliwia łatwe i szybkie generowanie JPK_VAT z wfirma.pl.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: