Odczarowujemy składki OC – co wpływa na ich wysokość?

  • 10.12.2020, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Odczarowujemy składki OC – co wpływa na ich wysokość?
Składowe ostatecznej ceny składek OC są owiane tajemnicą ze względu na stosowanie przez ubezpieczycieli legendarnego już algorytmu oceniającego ryzyko. Z tego tekstu dowiesz się, jakie informacje najbardziej wpływają na wysokość Twojej składki OC.

Zanim zajmiemy się składkami

Ubezpieczenia komunikacyjne są w kontekście prowadzenia pojazdu, bardzo ważne, ponieważ mogą uwolnić od finansowych konsekwencji niektórych zdarzeń. Właśnie dlatego do wyboru konkretnej polisy warto dobrze się przygotować. Jeśli stoisz przed zakupem ubezpieczenia OC, sprawdź, jak się do tego zabrać: https://dailyweb.pl/zakup-ubezpieczenia-oc-jak-sie-do-tego-dobrze-zabrac/. Z tą wiedzą na pewno uda Ci się wybrać najlepszą polisę.

Co wpływa na wysokość składki OC?

Wysokość składki OC jest zależna od kilku czynników. Poniżej znajdziesz najważniejszej informacji, wpływające na ostateczny koszt ubezpieczenia.

Stan cywilny – osoby w stałych i zalegalizowanych związkach są traktowane przez ubezpieczycieli jako niosący mniejsze ryzyko wypadku. Najzwyczajniej uważa się, że żonaci mężczyźni i zamężne kobiety rzadziej szarżują na drogach.

Dzietność – podobnie jak w poprzednim punkcie, firmy ubezpieczeniowa mają większe zaufanie do rodziców. W końcu nie będą ryzykować, gdy na tylnym siedzeniu jadą ich dzieci.

Miejsce zamieszkania – tutaj z pomocą ubezpieczycielom przychodzą kroniki policyjne. Każdego roku jest sporządzany raport z liczby wypadków w konkretnych częściach kraju. Od wielu lat wyniki jednoznacznie mówią, że mieszkańcy mniejszych miejscowości rzadziej są uczestnikami wypadków niż osoby z dużych aglomeracji. Zagęszczenie ruchu robi swoje.

Wiek i doświadczenie – młodsi kierowcy, którzy dopiero niedawno otrzymali prawo jazdy, muszą zapłacić więcej za OC niż doświadczeni weterani jazdy za kierownicą. Według prowadzonych statystyk osoby „świeże” na drogach o wiele częściej uczestniczą w wypadkach.

Marka i model samochodu – w tej kwestii od kilku lat nic się nie zmieniło. Najdroższe składki są proponowane właścicielom pojazdów marki BMW, a najtańsze Toyota. Wynika to z liczby zdarzeń zgłaszanych przez obie grupy kierowców.

Rok produkcji – ten element nie potrzebuje dokładnego wyjaśnienia – im starszy samochód, tym większe ryzyko awarii, a co za tym idzie droższa składka.

Pojemność silnika – kierowcy, poruszający się pojazdami napędzanymi silnikami o pojemności 3 l i więcej płacą o wiele więcej niż ci, którzy pod maską mają jednostki 1 l. Mniejsza pojemność to w końcu mniejsze prędkości na drodze.

Kupujesz auto – zadbaj o umowę

Zakup nowego ubezpieczenia najczęściej jest poprzedzony nabyciem pojazdu. Jeśli jednak zdecydowałeś się na samochód z rynku wtórnego i nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży, to znak, że powinieneś zajrzeć tu: https://autoumowa.pl/. Znajdziesz tam wszystkie informacje, które pomogą Ci w bezpiecznym zakupie samochodu. Pamiętaj, że dobrze sporządzona umowa jest gwarantem legalności całej transakcji.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: