Kupujemy okna - jak przejść cały proces wyboru?

  • 26.01.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Kupujemy okna - jak przejść cały proces wyboru?
Wybór okien czy też drzwi ma zasadnicze znaczenie, jeżeli chodzi o komfort użytkowania domu i mieszkania. Dlatego mimo tego, że pewne główne aspekty, jak rozmiar okien są z góry ustalone i nie trzeba się nad nimi zastanawiać, czeka nas sporo decyzji.

W jaki sposób pomyślnie przejść cały proces wybierania parametrów oraz montażu okien? Kluczowe jest dobre zorientowanie się w tym, co oferuje rynek. Na przykład okna z Lubina można obejrzeć na stronie: https://oknalubin.com.pl/. Najlepiej nie poprzestawać na jednym producencie czy też dystrybutorze, a postarać się porównać wiele ofert. Warto postawić na sklep, który jest w stanie zaproponować zarówno fachowe doradztwo, jak i montaż oraz pomoc posprzedażową w razie potrzeby.

 

Wybór profili

 

Obecnie na rynku mamy okna drewniane, PCV, a także aluminiowe i drewniano-aluminiowe. Na co postawić? Drewno jest materiałem naturalnym. Niestety profile drewniane są drogie. Są zwykle wybierane do domów wykonanych z drewna, ponieważ tam prezentują się spójnie z całą bryłą. Dlaczego jeszcze klienci je cenią? Ze względu na to, że po wielu latach użytkowania, kiedy się już odrobinę zniszczą, można je odnowić. Warto wziąć pod uwagę to, że najbardziej degradująco na drewno działa wilgoć, ale także ostre słońce. Do miejsc o podwyższonej wilgotności sprawdzą się lepiej okna PCV, którym woda nie szkodzi. Są one tanie i często wybierane przez klientów. Nowoczesne okna PCV cechują się bardzo dobrą jakością. Profile aluminiowe lub też aluminiowo-drewniane są najstabilniejsze, dlatego wykorzystuje się je najczęściej w przypadku dużych przeszkleń.

 

Decyzji w sprawie ważnych detali

 

W następnej kolejności zachodzi konieczność decyzji dotyczącej takich parametrów jak współczynnik przenikania ciepła i izolacyjność akustyczna. Zwykle jako laicy nie jesteśmy w stanie sami określić jaki wybór będzie optymalny. Najlepsze okna to takie, które przepuszczają pewną ilość powietrza, ponieważ w pomieszczeniu musi dochodzić do mikrowentylacji. Z kolei izolacja akustyczna powinna być jak największa. Dzięki temu, kiedy okno jest zupełnie zamknięte, hałasy z zewnątrz przenikają w minimalnym stopniu. To daje komfort pracy i wypoczynku.

 

Drobne elementy decydujące o wygodzie korzystania z okna

 

To ostatnia z decyzji, którą należy podjąć. Można wybierać pośród okien ze stopniowanym uchyłem oraz ograniczeniem otwierania. Ten ostatni parametr pozwala zapobiegać uderzaniu okna o ościeżnicę przy silnym wietrze. Dobrym wyborem są też okna, które można rozszczelnić oraz te posiadające kluczyć w klamce. Takie zabezpieczenie przyda się przede wszystkim w oknach na parterze, ale także w pokoju dzieci. Maluchy nie będą w stanie same otworzyć okna i zrobić sobie krzywdy. Na koniec zostaje już tylko zamówienie montażu. Najlepiej jest, jeżeli firma, która sprzedaje okna posiada również ekipę, która ją montuje. Nie należy zapomnieć także o dokumentach gwarancyjnych, by w razie jakiegokolwiek problemu można było się bez problemu zwrócić do danego dystrybutora i uzyskać darmową naprawę czy poradę.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: