Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:53
Przeczytaj!

Odszkodowanie lub zadośćuczynienie w postępowaniu karnym

W toku postępowania karnego możliwe jest dochodzenie przez pokrzywdzonego oraz inne osoby uprawnione zasądzenia od sprawcy przestępstwa odszkodowania lub zadośćuczynienia. Powyższe uprawnienia przyznaje art. 46 Kodeksu karnego, który stanowi, że najpóźniej do chwili zamknięcia przewodu sądowego pokrzywdzony lub inne osoby uprawnione mogą złożyć wniosek o orzeczenie środka kompensacyjnego. Wskazany powyżej wniosek o orzeczenie zadośćuczynienia lub odszkodowania może mieć formę pisemną lub ustną poprzez złożenie wniosku do protokołu z posiedzenia sądu.
  • 13.04.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Odszkodowanie lub zadośćuczynienie w postępowaniu karnym

Zaznaczyć należy, że orzeczenie środków kompensacyjnych jest możliwe wyłącznie w przypadku orzeczeń merytorycznie przesądzających o winie oskarżonego, tj. wyroków skazujących lub warunkowo umarzających postępowania.

Czym jest odszkodowanie?

Odszkodowanie obejmuje straty w majątku pokrzywdzonego oraz utracone korzyści. Wymagane jest, aby szkoda istniała w dniu orzekania oraz była następstwem popełnionego przez sprawcę czynu, tj. konieczne jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy zdarzeniem a szkodą. W celu orzeczenia odszkodowania, Sąd zobowiązany jest do ustalenia wartości szkody. Pokrzywdzony powinien zatem wykazać poniesioną przez niego szkodę, poprzez przedstawienie stosownych dowodów na jej wykazanie.

Czym jest zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie jest pojęciem obejmującym krzywdy o charakterze niemajątkowym, odnosi się zatem do wartości takich jak zdrowie fizyczne i psychiczne, doznane cierpienia, ból, wolność i godność. Środek ten jest orzekany przez sąd w wysokości adekwatnej do doznanych krzywd, z uwzględnieniem ich rozmiaru i charakteru, czasu trwania, a także sytuacji życiowej pokrzywdzonego.

Jakie są przeszkody w ustaleniu wysokości odszkodowania lub zadośćuczynienia?

Art. 46 § 3 k.k. stanowi, że jeżeli orzeczenie odszkodowania lub nawiązki jest znacznie utrudnione, sąd może orzec zamiast tego obowiązku nawiązkę w wysokości do 200 000 złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci w wyniku popełnionego przez skazanego przestępstwa nawiązkę na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek śmierci pokrzywdzonego uległa znacznemu pogorszeniu. W razie, gdy ustalono więcej niż jedną taką osobę, nawiązki orzeka się na rzecz każdej z nich.

Czy można dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia w odrębnym postępowaniu?

 

Celem odpowiedzi na powyższe pytanie, należy poddać analizie treść art. 415 kodeksu postępowania cywilnego, który przewiduje tzw. klauzulę antykumylacyjną, zgodnie z którą ,,nawiązki na rzecz pokrzywdzonego, obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę nie orzeka się, jeżeli roszczenie wynikające z popełnienia przestępstwa jest przedmiotem innego postępowania albo o roszczeniu tym prawomocnie orzeczono”. Roszczenie kompensacyjne nie zostanie zatem zasądzone, jeżeli jest przedmiotem innego postępowania albo o roszczeniu tym prawomocnie orzeczono.

Orzeczenie odszkodowania, zadośćuczynienia lub nawiązki nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu niezaspokojonej części roszczenia w drodze postępowania cywilnego. Żądana w postępowaniu cywilnym wartość powinna jednak uwzględniać uprzednio zasądzoną wartość środka kompensacyjnego.

Adwokat - jak może pomóc?

Postępowania sądowe z zakresu dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia należą do jednych z najtrudniejszych, a to z uwagi na konieczność precyzyjnego i obszernego uzasadnienia swoich roszczeń - najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osoby poszkodowanej przestępstwem, domagającej się odszkodowania lub zadośćuczynienia, najczęściej obu, jest skorzystanie ze wsparcia adwokata.

 

Materiał partnera: Adwokat Rybnik

Materiał Partnera