Zamierzasz otworzyć własną działalność gospodarczą? Zadbaj o sprawy księgowe

  • 16.03.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Zamierzasz otworzyć własną działalność gospodarczą? Zadbaj o sprawy księgowe
Moment otwarcia własnej działalności gospodarczej to chwila, w której ekscytacja łączy się ze stresem i poczuciem dużej odpowiedzialności. Świeżo upieczony przedsiębiorca bierze przecież na swoje barki nowe zadania. Musi między innymi zadbać o sprawy związane z księgowością. O czym w tym zakresie nie może zapomnieć?

Wybór formy opodatkowania

Przedsiębiorca rejestrujący swoją działalność ma do wyboru jedną z czterech formy opodatkowania, a więc sposobu, na podstawie którego wylicza podatek dochodowy. Są to:

  • skala podatkowa – najpopularniejsza forma adekwatna do każdego rodzaju działalności; wybierając tę formę, przedsiębiorca płaci 18%, jeśli jego dochody nie przekraczają rocznie kwoty 85 528 złotych; ci, którzy zarabiają więcej, zobowiązani są rozliczać się na podstawie 32% podatku; skala podatkowa daje możliwość zastosowania ulgi podatkowej i wspólnego rozliczania z małżonkiem;
  • ryczałt – z ryczałtu skorzystać mogą przedstawiciele wolnych zawodów – budowlańcy, właściciele lokali gastronomicznych, dentyści itp.; nie jest tu wymagane prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów; podatek jest rozliczany od przychodów;
  • podatek liniowy 19% - ta forma nie jest przeznaczona dla wszystkich przedsiębiorców, zależy od rodzaju i branży, w jakiej prowadzą działalność;
  • karta podatkowa – wybierając ją, nie musimy prowadzić Księgi Przychodów i Rozchodów ani składać zeznań podatkowych.

Osoby, które mają problem z wyborem formy opodatkowania, mogą zwrócić się do wyspecjalizowanych firm. Takie usługi świadczy biuro rachunkowe Lublin (księgowość Lublin), dostępne pod adresem http://kadrislublin.pl/.

Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT)

Od stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca, niezależnie od tego, czy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, czy średniej wielkości firmę, ma obowiązek przesłania co miesiąc Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT). Jeśli sami nie potrafimy sporządzać tego typu dokumentu, możemy skorzystać z profesjonalnych usług księgowych Lublin.

Mały ZUS – kto może z niego skorzystać?

Polski rząd, chcąc ułatwić wejście na rynek nowym przedsiębiorcom, wprowadzi prawo do płacenie tzw. małego ZUSU. Z tej ulgi może skorzystać osoba, która nie prowadziła firmy przez 60 ostatnich miesięcy oraz nie będzie świadczyć pracy na rzecz byłego pracodawcy, u którego wykonywała takie same obowiązki na podstawie umowy o pracę.
Wszelkie wątpliwości, które pojawiają się w tym zakresie, może rozwiać biuro podatkowe Lublin.

Grupa Tipmedia
Podziel się: