Surowce do produkcji świec – parafina i stearyna

  • 30.08.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Surowce do produkcji świec – parafina i stearyna
Przez setki lat człowiek wykorzystywał różne surowce do produkcji świec. Od wosku pszczelego po parafinę i stearynę. Prześledźmy historię zmian, jakie zaszły na przestrzeni wieków i przyjrzyjmy się bliżej parafinie i stearynie.

Surowce do produkcji świec – rys historyczny

Można śmiało powiedzieć, że świece są tak stare, jak historia cywilizacji. Mówiąc o historii mamy na myśli czasy od 4000 lat przed naszą erą, czyli od momentu upowszechnienia się pisma. Zaś pierwsze świece zostały wykonane do 1000 lat później. Historycy nie mogą ustalić dokładnej daty pojawienia się świec, jednak są pewni, że nie stało się to później niż przed rokiem 3000 przed naszą erą. O świecach wspomina już „Stary Testament”, a konkretniej Księga Wyjścia, w której napisane jest: „każdego zaś ranka będzie spalał Aaron na nim wonne kadzidło, gdy będzie przysposabiał lampy do świecenia” oraz „i namaścisz nim Namiot Spotkania i Arkę Świadectwa, 27 i stół oraz wszystkie jego naczynia, a także świecznik z wszystkimi przyrządami należącymi do niego”. Oczywiście starożytne świece mocno się różniły od tych produkowanych dzisiaj. Wytwarzano je m.in. z wosku pszczelego lub zwierzęcego tłuszczu. Te pierwsze były droższe w produkcji, dlatego spotkać je można było w domach bogatszych mieszczan. Starożytni Rzymianie odkryli jeszcze jeden popularny sposób na wytworzenie świec. Polegał on na oblaniu lnu woskiem oraz smołą. W średniowieczu za surowiec do produkcji świec służył łój z knotem wykonanym z liścia. Wszystkie powyżej opisane surowce do produkcji świec były używane aż do XIX wieku, kiedy to odkryto stearynę oraz parafinę.

Surowce do produkcji świec - stearyna

Zacznijmy od omówienia stearyny. Jeżeli mamy być dokładni, to powinniśmy przestać mówić o stearynie, bowiem jest to wyłącznie określenie potoczne. Stearyną określa się mieszaninę kwasu palmitynowego i kwasu stearynowego. Najczęściej pozyskuje się surowców pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Najwięcej kwasu stearynowego znajduje się w tłuszczu wołowym, jednak firmy pozyskują go również z olejów np. palmowego. Stearyna jest jednym z głównych surowców do produkcji świec, jednak wykorzystuje się ją również w innych branżach. Jest ona składnikiem kosmetyków, żywności, wyrobów przemysłowych, ale również przy produkcji wszelkiego rodzaju produktów gumowych np. opon czy uszczelek.

Surowce do produkcji świec - parafina

Obok stearyny mamy parafinę, która pojawiła się niemal równo z nią. Jednak oba te surowce do produkcji świec nieco się od siebie różnią. Parafinę uzyskuje się z ciężkich frakcji ropy naftowej lub z frakcji smół wytlewnych z węgla brunatnego. Parafinę możemy podzielić na trzy rodzaje: ciekłą, miękką oraz twardą. Każda z nich jest wykorzystywana na inny sposób. Miękka i twarda służą chociażby jako surowce do produkcji świec, past połyskowych, konserwacji serów oraz jako materiał izolacyjny. Z kolei parafina ciekła świetnie sprawdza się w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym. Z uwagi na swoje właściwości jest składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji ciała, głównie dłoni i paznokci.

Grupa Tipmedia
Podziel się: