Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 20:43
Przeczytaj!

Komin prefabrykowany zamiast komina murowanego – czy to dobry wybór?

W ostatnim czasie na rynku zauważyć można coraz większe zainteresowanie kominem systemowym. Odchodzi się od kominów murowanych z cegły pełnej, ponieważ jest to dość trudne zadanie dla osób, które nie znają się do końca na murowaniu, a nie chcą zatrudniać dodatkowej ekipy, ponieważ liczą się wysokimi kosztami. Jednak istnieją jeszcze wątpliwości, czy kominy systemowe to dobra alternatywa dla kominów murowanych?
  • 27.10.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Komin prefabrykowany zamiast komina murowanego – czy to dobry wybór?

 

Czym jest komin systemowy?

Komin systemowy Rauch inaczej nazywany jest kominem prefabrykowanym. Chodzi bowiem o to, że sprzedawany jest już w gotowych elementach. Nic nie trzeba odlewać, szalować – wystarczy go kupić i złożyć w jedną całość. W zestawie, na jaki składa się komin systemowy, znajdziemy odpowiednio dopasowane oraz wyprofilowane rury, a dodatkowo także liczne niezbędne akcesoria, typu drzwiczki rewizyjne, kształtki, czy kratka wentylacyjna. Kominy systemowe produkowane są z wytrzymałych materiałów, zazwyczaj są to materiały ognioodporne oraz kwasoodporne. Znaczna ilość gotowych rozwiązań może pochwalić się także izolacją cieplną w postaci specjalnych mat termoizolacyjnych, które zabezpieczają przed nadmiernym wychłodzeniem elementów kominowych. W składzie komina znajdziemy również obudowę rur, która wykonywana jest z pustaków keramzytobetonowych bądź ceramicznych, które charakteryzują się strukturą wielokanałową.

Dla jakich kotłów dedykowane są kominy systemowe?

Osoby, które dopiero myślą o budowie domu lub już od jakiegoś czasu są w trakcie załatwiania formalności zastanawiają się, do jakich kotłów dedykowane są kominy systemowe. Oczywiście, nie mogą one służyć wszystkim, ponieważ każdy element ma swoją wytrzymałość. Jednak kominy systemowe to wiele różnych wariantów, które dostosowywane są do urządzeń grzewczych różnego rodzaju. Głównie chodzi tutaj o właściwości spalin. Na rynku znaleźć możemy bardzo często modele kominów uniwersalnych, które świetnie spisują się zarówno w przypadku oleju, gazu, jak i paliw stałych.

Kominy systemowe doskonale współpracują w warunkach podciśnienia oraz nadciśnienia. Sprawdzają się więc jako elementy instalacji wyposażonych w specjalistyczne wentylatory, których zadaniem jest wymuszanie przepływu spalin. Wśród oferowanych na rynku kominów znajdziesz i takie, które posiadają osobny kanał powietrzny, a co za tym idzie – odprowadzają parę wodną innym szlakiem, aniżeli spaliny. Niezależnie od tego, jaki system ogrzewania wybierzesz, możesz rozglądać się za kominami systemowymi dopasowanymi do Twoich oczekiwań.

Materiał Partnera