Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 17:17
Przeczytaj!

Co łączy lęk z bezsennością ?

Według Harvard Health Publishing problemy ze snem dotyczą ponad 50 procent dorosłych z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi. Czy to lęk powoduje bezsenność, czy bezsenność powoduje lęk? To pytanie zwykle zależy od tego, co pojawiło się najpierw
  • 20.07.2022 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co łączy lęk z bezsennością ?

Niedobór snu może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych. Bezsenność może także pogarszać objawy zaburzeń lękowych lub uniemożliwiać powrót do zdrowia. Lęk może również przyczyniać się do zakłóceń snu, często w postaci bezsenności lub koszmarów sennych.

Związek między snem a zdrowiem psychicznym

Związek między zdrowiem psychicznym a snem nie jest jeszcze do końca poznany. Jednak badania neurochemiczne i neuroobrazowanie sugerują, że odpowiednia ilość snu pomaga zachować odporność zarówno psychiczną, jak i emocjonalną. Przewlekłe zakłócenia snu mogą powodować negatywne myślenie i wrażliwość emocjonalną. Można również przypuszczać, że leczenie bezsenności może pomóc w łagodzeniu objawów związanych z zaburzeniami lękowymi i odwrotnie. Więcej szczegółów na ogloszenia24m

Leczenie bezsenności

Chociaż istnieją dostępne bez recepty środki nasenne, wielu lekarzy rozpoczyna leczenie bezsenności od terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności. Jest stosowana, aby pomóc pacjentowi zrozumieć, rozpoznać i zmienić nastawienie, które wpływa na jego zdolność do zasypiania i utrzymania snu. Oprócz pomocy w kontrolowaniu lub eliminowaniu zmartwień i negatywnych myśli, które nie pozwalają zasnąć, zajmuje się cyklem, który sprawia, że pacjent tak bardzo martwi się zasypianiem, że nie jest w stanie zasnąć.

Poprawa jakości snu

Możesz wyrobić sobie dobre nawyki związane ze snem. Techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe i rozluźnianie mięśni, mogą pomóc w zmniejszeniu niepokoju przed snem. Inne techniki relaksacyjne to ciepła kąpiel lub medytacja. Kontrolowanie bodźców, np. używanie sypialni tylko do spania i niedopuszczanie do niej innych bodźców, takich jak elektronika. Pomoże to oddzielić łóżko od miejsca, w którym wykonuje się dużo czynności. Ustalenie stałej pory kładzenia się do łóżka i budzenia się może pomóc w wyćwiczeniu się do regularnego zasypiania.

Unikanie drzemek może sprawić, że przed snem poczujesz się bardziej zmęczony. Unikanie substancji pobudzających, takich jak kofeina i nikotyna przed snem może pomóc w osiągnięciu fizycznej gotowości do snu. Zapewnij sobie wygodę. Upewnij się, że Twój materac i poduszki są wygodne i w dobrym stanie. Chcesz poznać sugestie? Przejrzyj nasz rynek, pełen sprawdzonych przez redaktorów i ekspertów rekomendacji poduszek i materacy.

Materiał zewnętrzny