Kosiarka do trawy – jaki model będzie najlepszy?

  • 28.03.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Kosiarka do trawy – jaki model będzie najlepszy?
Wiosna budzi się powoli do życia. To najlepszy czas, by po zimie nareszcie zadbać o nasz trawnik. Czeka nas teraz intensywne grabienie, dosiewanie trawy, usuwanie nierówności i nawożenie. Po tych wszystkich zabiegach na pewno doczekamy się gęstej i bujnej trawy. Wiosna to również idealny czas na wybranie kosiarki, dzięki której szybko i łatwo skosimy nasz trawnik. Na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupów? Czy lepsza jest kosiarka spalinowa, czy elektryczna? Jaka powinna być idealna kosiarka do trawy?

Kosiarkę należy dopasować do trawnika

Zakup kosiarki nie jest prostą sprawą. Aby nowa maszyna spełniła nasze oczekiwania, musimy dobrać ją idealnie do naszego trawnika. Przede wszystkim zastanówmy się, jak duża jest powierzchnia, którą będziemy regularnie kosić. W przypadku bardzo małych ogródków nasze oczekiwania może spełnić nawet kosiarka ręczna. Jednak jeśli mamy większy trawnik, lepiej rozważyć zakup kosiarki elektrycznej lub spalinowej. Do największych powierzchni najlepsza będzie kosiarka spalinowa, przy której nie ogranicza nas długość kabla.

Jeśli w naszym ogrodzie przeważa trawa, zdecydujmy się na dużą kosiarkę. Jednak jeżeli miejsca pokryte trawą są poprzecinane grupami roślin, dużo łatwiej będzie nam kosić mniejszym modelem. Wielkość maszyny jest również ważna w przypadku jej przechowywania po każdym koszeniu. Nie każdy ma wystarczająco dużo wolnego miejsca na schowanie największych modeli. Ważna jest też wielkość kosza – im większy, tym rzadziej będziemy go musieli opróżniać do kompostownika. W przypadku bardzo dużych trawników mały kosz mógłby być niewygodny. Jeżeli zdecydujemy się na kosiarkę bez wbudowanego kosza, to czeka nas dodatkowa praca po koszeniu. Sami będziemy musieli zgrabić nadmiar ściętej trawy. Możemy również zdecydować się na kosiarkę z funkcją mulczowania (równomiernego rozrzucania na trawniku źdźbeł trawy rozdrobnionych na bardzo małe drobinki).

Kosiarka do trawy – elektryczna czy spalinowa?

Kosiarka elektryczna sprawdzi się w przypadku trawników o powierzchni do 500 m2. Większe ogrody potrzebują już kosiarki spalinowej. Często się jednak zdarza, że osoby mające mniejsze ogrody i tak wybierają kosiarkę spalinową. Dlaczego? Nie każdy lubi ciągnąć za sobą kabel i woli mieć więcej swobody podczas pracy. Kosiarki elektryczne idealnie sprawdzą się w przypadku małych, płaskich trawników. Ich dużą zaletą jest to, że nie emitują spalin, więc są ekologiczne i odpowiednie dla osób wrażliwych na zapachy. Łatwo się je uruchamia i cicho pracują. Mają również atrakcyjną cenę i są łatwe w konserwacji. Niestety mają zwykle mniej opcji koszenia niż kosiarki spalinowe oraz trzeba bardzo uważać, aby przez przypadek nie skosić kabla zasilającego. Kosiarki elektryczne nie mogą się też pochwalić taką mocą silnika jak spalinowe.

Kosiarki spalinowe nadają się do koszenia bardzo dużych, średnich i małych trawników. Można je bez problemu używać w miejscach, gdzie nie ma prądu (np. na niektórych ogródkach działkowych) oraz na pochyłych nawierzchniach. Tego rodzaju maszyny mogą bez problemu kosić strome skarpy, nierówne tereny, a nawet wysoką i mokrą trawę. Niektóre modele są również wyposażone w bardzo przydatną funkcję mulczowania skoszonej trawy. Kosiarki spalinowe mają większą moc niż elektryczne, więc za ich pomocą szybciej skosimy nasz trawnik. Niestety ich odpalanie jest trudne i nie każdy może sobie z tym poradzić. Mają też dość wysoką cenę, należy je regularnie konserwować (wymieniać oleje i filtry) oraz kupować paliwo do ich napędzania. Kosiarki spalinowe mogą być zbyt ciężkie dla osób, które są słabsze fizycznie. Jeśli jesteśmy wrażliwi na hałas, dźwięk kosiarki może nam przeszkadzać.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Kupując nową kosiarkę, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

  •  

Po pierwsze sprawdźmy, z czego jest zrobiona spodnia obudowa. Szukajmy modeli z obudową z aluminium, tworzywa lub ocynkowanej blachy. Te materiały nie rdzewieją i są odporne na zarysowania, więc będą nam dłużej służyć. Cienkie blachy, które możemy znaleźć w niektórych kosiarkach, łatwo się kruszą i niszczeją. Takie maszyny trzeba częściej naprawiać lub wymieniać na nowe.

  •  

Po drugie upewnijmy się, czy wybrany przez nas model ma regulowaną wysokość uchwytu. To bardzo ważny szczegół. Koszenie trawnika zajmuje zwykle sporo czasu, więc obsługa kosiarki musi być wygodna. Zbyt niski lub zbyt wysoki uchwyt mógłby przyprawić nas o ból pleców. Regulowany uchwyt pozwoli na wygodną obsługę kosiarki osobom o różnym wzroście.

  •  

Po trzecie zdecydujmy się na model wyposażony w składany uchwyt. Jeśli będziemy chcieli skosić trawnik na działce, bez problemu zapakujemy taką kosiarkę do bagażnika. Kosiarka ze złożonym uchwytem zajmuje też mniej miejsca, więc będzie nam ją łatwiej przechowywać w garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym.

Nadal się wahasz? Przeczytaj przydatne porady, które znajdziesz tu:
https://www.husqvarna.com/pl/produkty/kosiarki/. Teraz na pewno uda Ci się podjąć najlepszą decyzję!

Grupa Tipmedia
Podziel się: