Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 22:12
Przeczytaj!

Wykorzystanie styropianu w ociepleniach budynków jednorodzinnych.

System zewnętrznego docieplania ścian istniejących lub ocieplania nowych ma szereg pozytywów, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych. Najważniejszym z nich jest poprawa wydajności energetycznej budynku, osiągnięta dzięki zmniejszeniu kosztów ogrzewania (według badań nieodpowiednia izolacja ścian zwiększa utratę energii grzewczej o około 40%). W ten sposób można wyeliminować straty ciepła, tworząc jednocześnie we wnętrzu budynku ergonomiczną i korzystną o każdej porze roku atmosferę.
  • 17.06.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wykorzystanie styropianu w ociepleniach budynków jednorodzinnych.

Takie rozwiązanie zapewni ciepło, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0°C oraz przyjemne w swoim chłodzie wytchnienie od upału w miesiącach wakacyjnych. Najlepiej znanym i tym samym najczęściej stosowanym w tym celu materiałem jest styropian (Poznań). Swoją renomę zawdzięcza m.in. nieskomplikowanej obróbce, braku szkodliwego oddziaływania na zdrowie, niepowodowaniu gromadzenia się wilgoci w ścianach czy odporności na pleśń. Jego dodatkową zaletą niewątpliwie jest brak starzenia się. Na rynku dostępna jest szeroka paleta płyt styropianowych. Z perspektywy laika wydają się one łudząco do siebie podobne. Jednak to złudne wrażenie, a styropian styropianowi wcale nie musi być równy. Aby dokonać świadomego wyboru dobrej termoizolacji domu, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka jego cech. Ich główny podział uwzględnia: przeznaczenie, jakość i parametry styropianu. Informacje na ten temat znajdują się najczęściej na dołączonej etykiecie. 
Płytami styropianowymi możemy ocieplić:  

  • Ściany zewnętrzne
  • Fundamenty
  • Stropodachy
  • Podłoga na gruncie 

Natomiast jeśli chodzi o parametry i jakość, przed dokonaniem zakupu warto najpierw zapoznać się z listą produktów rekomendowanych przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Obecnie producenci styropianu muszą stosować się do wyznaczonej normy europejskiej o numerze PN-EN 13163:2013. Definiuje ona między innymi sposób oznakowania wyrobów ze styropianu i dotyczy przede wszystkim właściwości izolacyjnych (opisane w postaci współczynnika przewodzenia ciepła λ – lambda). Najlepiej jest, gdy dla styropianu mieszczą się one w przedziale od 0,044 do 0,031 W/(mK). Im mniej, tym lepiej - niższa lambda oznacza utrudnione przewodzenie ciepła przez izolator - czyli skuteczniejszą ochronę domu przed utratą ciepła. Na etykiecie wyrobów styropianowych powinny znaleźć się także wzmianki dotyczące ich właściwości technicznych. Mowa choćby o klasyfikacji ogniowej styropianu (klasyfikacja E - materiał samogasnący, który w czasie pożaru się nie zapali).

Przy zakupie płyt styropianowych na fasadę budynku nie bez znaczenia jest również wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego pary wodnej, oznaczonego symbolem μ (mi) - powinien być jak najniższy, by zapewnić pomieszczeniom jak najlepsze ,,oddychanie", które jest niezbędne w przypadku najnowszych budowli (w początkowym okresie generowana jest większa ilość wilgoci).
Na koniec, podobnie jak w przypadku innych materiałów, wykorzystywanych na budowli, należy skupić się także na prestiżu marki (najlepiej wybrać tę znaną, szanowaną i darzoną zaufaniem) oraz na opinii i rekomendacji specjalistów, ale również użytkowników niezależnych. 

--- Artykuł sponsorowany ---