Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 12:11
Przeczytaj!

Monstrancja - historia kościelnego naczynia

W Kościołach katolickich jest wiele artykułów religijnych, których genezę każdy wierzący powinien poznać, chociażby ze względu na doniosłość pełnionych przez nie funkcji. Jednym z nich jest monstrancja, która jest naczyniem liturgicznym, używanym podczas różnych adoracji, błogosławieństw, czy nabożeństw katolickich. Jej rolą jest przechowywanie i prezentowanie hostii konsekrowanej, która jest symbolem Jezusa Chrystusa. Skąd wzięła się jej tradycja? Gdzie jest jej początek?
  • 22.01.2020 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Monstrancja - historia kościelnego naczynia

Wszystko zaczęło się w Belgii…

Jej historia sięga aż XIII wieku w miejscowości o nazwie Liege w Belgii, następnie powędrowała do Niemiec, gdzie papież Urban IV w 1264 r. wprowadził święto Bożego Ciała. Święto to stawia w centrum właśnie monstrancję z hostią, która jest metaforą ciała Jezusa Chrystusa, co przyczyniło się do jej rozpowszechnienia wśród katolików na całym świecie. Monstrancja i inne dewocjonalia (tzn. produkty religijne, używane w praktykach religijnych) nie od zawsze były tak kunsztownie zdobione, jak dziś.

Początkowo to naczynie liturgiczne miało formę przeźroczystej, kryształowej puszki na metalowej stopie. Następnie w okresie baroku wprowadzono do użytku tak zwane monstrancje promieniste, które zbliżone są wyglądem do tych współczesnych. Takie i inne gadżety religijne można znaleźć na: https://www.holyart.pl.

Konstrukcja

W skład monstrancji wchodzi stopa, trzon wraz z repozytorium z szybką, oraz krzyż na samej górze, jednak zamiast niego czasami zwieńcza się to naczynie liturgiczne figurką Jezusa Chrystusa. Repozytorium, w którym znajduje się m.in. melchizedek, czyli metalowa oprawka podtrzymująca hostię, jest najbardziej ornamentacyjnym składnikiem monstrancji. Warto wspomnieć, że Najświętszy Sakrament można także umieszczać w kustodii podczas adoracji, czy nabożeństw, ale tylko w wypadku, gdy Kościół nie posiada monstrancji. Kustodia jest to naczynie pozbawione zbędnych elementów i zdobień, przypominające puszkę.

Ciekawostki ze świata

Intrygującym faktem jest to, że monstrancje wraz ze wzrostem popularności, zaczęły rosnąć dosłownie. Mówiąc konkretniej w pewnym momencie przyszła moda na tworzenie olbrzymich monstrancji. Rekordzistami w tej dziedzinie są Hiszpanie i ich 3-metrowa monstrancja w katedrze w Toledo, która również niemało waży, a dokładnie 200 kg. Dla porównania jedną z największych polskich okazów jest Monstrancja jasnogórska Augustyna Kordeckiego, która mierzy 103 cm i waży 13 kg.

Monstrancja jest jednym z najważniejszych naczyń używanych podczas liturgii katolickich. Ma wielowiekową historię, która sięga aż XIII wieku, za jej kolebkę uznawana jest Belgia, co ciekawe, aktualnie w tym kraju za katolików uważa się jedynie 62% społeczeństwa, dla porównania w Polsce jest to ponad 91%. Ze względu na swoją funkcję powinna być odpowiednich rozmiarów, tak aby wierni nie mieli problemu z jej dostrzeżeniem podczas nabożeństw. Jest zbudowana z 3 elementów - stopy, trzonu i najczęściej krzyża na zwieńczeniu, jednak niezależnie jaką formę przybierze i jak bardzo będzie zdobna, najważniejsze jest to, co w sobie ukrywa - ciało Jezusa Chrystusa.

--- Artykuł sponsorowany ---