Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 22:16
Przeczytaj!

Jak mierzyć firanki, do parapetu czy za parapet? Mierzenie firan.

Firanka do parapetu to stylistyczne faux-pas czy niekoniecznie? W których pomieszczeniach sprawdzą się długie nowoczesne firany? Podpowiadamy, czym się kierować przy ustalaniu długości firanek i jak prawidłowo pobrać miarę.
  • 30.01.2020 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak mierzyć firanki, do parapetu czy za parapet? Mierzenie firan.

Jak mierzyć firanki – kiedy wybrać firanki do parapetu lub za parapet

Firanki krótkie, do parapetu lub za parapet to dobre rozwiązanie przede wszystkim w małych wnętrzach, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. To także idealny wybór do kuchni, szczególnie jeśli okno bezpośrednio sąsiaduje z blatem roboczym. W takim wypadku trzeba powiesić krótką firankę, kończącą się kilka centymetrów nad parapetem. Jeśli ta opcja wydaje się niezadowalająca z estetycznego punktu widzenia, można postawić na roletę rzymską czy bardzo ostatnio modne zazdrostki.
Firanki sięgające za parapet są lepszym rozwiązaniem. Nadają wnętrzu przytulnej atmosfery. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim w pokoju dziecinnym – firanka zasłaniająca całe okno zapewni dziecku intymność, natomiast jej brak pod oknem to nie tylko więcej miejsca do zabawy, ale też kwestia bezpieczeństwa. Niestety dzieci, szczególnie te młodsze, lubią wieszać się na firankach. No i jest jeszcze praktyczna kwestia – długie firanki w dziecięcym pokoju niemal zawsze są brudne. Firanka sięgająca za parapet sprawdzi się też w sypialni i gabinecie.

Jak mierzyć firanki – w jakich wnętrzach powiesić długie firanki

Długie firany są bardziej eleganckie. Nadają wnętrzom stylu i klasy. Zdecydowanie długie powinny być firanki do salonu, który jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu. Ponadto długie firany warto powiesić wszędzie tam, gdzie jest na nie miejsce, a więc w dużej sypialni, gabinecie, kuchni – oczywiście, jeśli firanka nie sąsiaduje z blatem roboczym.
Długie firany to także ratunek dla niskich wnętrz. Firanka sięgająca od sufitu do podłogi sprawia, że wnętrze wydaje się wyższe.

Jak mierzyć firanki – jak wymierzyć długość firany

Długość firan mierzy się od miejsca mocowania firany. I tak

  • Zasłony na przelotkach lub flexach – długość mierzy się do górnej krawędzi karnisza i dodaje trzy centymetry.
  • Zasłony wieszane za pomocą żabek mierzy się od połowy żabki.
  • Zasłony na szelkach – należy zmierzyć odległość od górnej krawędzi karnisza i ustalić, ile tej odległości zajmie szelka.

Firany kończące się w okolicach parapetu powinny kończyć się kilka centymetrów nad nim lub pod nim. Firany sięgające do podłogi powinny kończyć się dwa centymetry nad nią.

W każdym przypadku po wzięciu miary na długość firan należy dodać 20 cm zapasu na wykończenie góry i dołu.

Jak mierzyć firanki – jak wymierzyć szerokość firany

Szerokość firany jest ściśle powiązana z szerokością karnisza, który z kolei powinien być szerszy niż okno o około 40 centymetrów (20 centymetrów z każdej strony okna). Dla firan niemarszczonych szerokość firany jest tożsama z szerokością karnisza.
W przypadku delikatnych marszczeń – szerokie pionowe fałdy – szerokość firany powinna być dwukrotnością szerokości karnisza. Jeśli w planach są drobne i gęste marszczenia, szerokość firany powinna być trzykrotnością szerokości karnisza.

--- Artykuł sponsorowany ---