Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 03:42
Przeczytaj!

Żona nie zawsze odpowiada za długi męża

Dowiedzenie się o niespłaconych należnościach męża naturalnie wywołuje obawy o własne finansowe bezpieczeństwo. Wiele osób uważa, że z prawnego punktu widzenia znalazły się w sytuacji bez wyjścia, a jedynym rozwiązaniem jest uregulowanie kredytów małżonka. Czy aby na pewno tak jest? Sprawdźmy to!
  • 11.03.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Żona nie zawsze odpowiada za długi męża

Kredyt wzięty bez zgody żony (lub męża): najważniejsze informacje dla każdego

 

Jednym z najistotniejszych kryteriów oceny odpowiedzialności żony za zobowiązania męża jest świadomość o ich zaciąganiu lub jej brak. Jeśli jedna strona wzięła kredyt lub podżyrowała go osobie, która nie wywiązuje się z jego spłaty należycie, a druga strona nie wiedziała o tym bądź nie wyraziła zgody, nie może ona odpowiadać finansowo za decyzję współmałżonka. Co więcej - komornikowi nie wolno wówczas dokonywać egzekucji komorniczej na wspólnym majątku.

 

Dług zostanie uregulowany poprzez: zajęcie majątku osobistego męża, jego wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy bądź innej działalności zarobkowej, a także korzyści uzyskanych z przysługujących mu praw autorskich, własności przemysłowych oraz innych praw twórcy. Jeśli wykonawca nakazu zapłaty zajmie środki należące do żony, ma ona prawo ubiegać się o ich odzyskanie. Osoby które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, powinny koniecznie zapoznać się z przysługującymi im prawami i możliwościami. Na stronie https://ratado.pl mogą znaleźć więcej informacji dotyczących kredytów i zasad ich egzekwowania przez instytucje finansowe!

 

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy przytacza jeden wyjątek od tej zasady, mianowicie w przypadku wzięcia kredytu na zaspokojenie zwykłych potrzeb rodziny, oboje małżonków odpowiada za jego spłatę solidarnie. Według orzecznictwa sądowego do „zwykłych potrzeb“ zalicza się między innymi: wydatki na żywność, odzież, opłaty za prąd, gaz, a także drobne urządzenia domowe. 

 

Długi a śmierć małżonka – co trzeba wiedzieć?

 

Jeśli testament nie stwierdza inaczej, wszelkie nieuregulowane przed zgonem należności przechodzą na spadkobierców zmarłego, czyli kolejno na żonę, dzieci i wnuki. Jest to niewątpliwie trudna sytuacja, lecz nie bez wyjścia, ponieważ istnieją trzy możliwe sposoby postąpienia:

 

  • przyjęcie proste - oznacza akceptację całego przysługującego spadku, łącznie z zadłużeniami. Jest to automatyczny proces, nie wymagający składania oświadczenia w żadnej instytucji.
  • przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza - oznacza akceptację całego przysługującego spadku, lecz wysokość przyjętych zadłużeń nie może przekroczyć wysokości otrzymanego majątku. Należy przedłożyć odpowiednie oświadczenie w sądzie rejonowym lub u notariusza w ciągu sześciu miesięcy od zdobycia informacji o spadku.
  • odrzucenie - jak nazwa wskazuje, oznacza zrzeczenie się zarówno otrzymywanego majątku, jak i długów po zmarłym. Wówczas udział w spadku przechodzi na dalszych spadkobierców. Należy przedłożyć odpowiednie oświadczenie w sądzie rejonowym lub u notariusza w ciągu sześciu miesięcy od zdobycia informacji o spadku.

 

Czy po rozwodzie ciąży na żonie odpowiedzialność za zobowiązania byłego męża

 

Podczas postępowania rozwodowego dochodzi do podziału majątku, sąd nie posiada jednak kompetencji do dokonania podziału długów - jest to wyłącznie sprawa pomiędzy wierzycielem a dłużnikami. Jeśli w trakcie małżeństwa został zaciągnięty wspólny kredyt, na przykład hipoteczny, oboje małżonków są zobowiązani do jego wyrównania niezależnie od ich stanu cywilnego. Zwykle odpowiadają za jego uregulowanie w tej samej kwocie, natomiast jeśli jedna osoba stanie się niewypłacalna lub nieuchwytna, wierzyciel ma prawo domagać się spłaty zadłużenia od drugiego małżonka. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, poszkodowanej stronie przysługuje wówczas roszczenie regresowe, na mocy którego może ona ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów od współdłużnika.

 

W przypadku kredytów wziętych w trakcie małżeństwa przez męża bez zgody żony, nie odpowiada ona za nie również po rozwodzie. Jeśli zadłużenie zostało zaciągnięte tylko przez męża, ale za zgodą żony, komornik może wyegzekwować spłatę z majątku wspólnego i majątku osobistego męża. Oznacza to, że majątek osobisty żony nie może zostać wykorzystany do uregulowania należności.

 

Częsta obawa rozwiedzionych osób dotyczy decyzji finansowych byłych partnerów i ich wpływu na bezpieczeństwo własnego majątku. Niepotrzebnie, bowiem w momencie rozwiązania małżeństwa na skutek rozwodu ustaje również wspólność majątkowa. Oznacza to, że jeśli były małżonek popadnie w długi po oficjalnym ustaniu związku, wierzyciele nie mogą ubiegać się o ich spłatę od byłej żony. W przypadku niesłusznego zajęcia środków przez egzekutora komorniczego, przysługuje jej pełne prawo dochodzenia zwrotu na drodze sądowej.

Materiał zewnętrzny