Obróbka CNC, czyli jak powstają części samochodowe?

  • 14.04.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Obróbka CNC, czyli jak powstają części samochodowe?
Przemysł motoryzacyjny jest jednym z wielu, które mogły rozwinąć się dzięki zastosowaniu komputerów. Większość części samochodowych powstaje dzięki obróbce CNC. Jest to wydajny i precyzyjny sposób obróbki różnego rodzaju materiałów – nie tylko metalu, ale także tworzyw sztucznych czy drewna.

Czym jest obróbka CNC?

Skrót CNC oznacza tyle, co komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Komputerowe sterowanie – tego raczej nie trzeba tłumaczyć, ale czym są urządzenia numeryczne?

Urządzenia numeryczne, czyli NC, to ogólna nazwa obrabiarek, które wykonują zaprogramowany wcześniej ruch. Pierwsze urządzenia tego typu miały jedną, „zaprogramowaną” podczas produkcji sekwencję, więc niemożliwe były płynne zmiany produkowanych urządzeń. Dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku pojawiły się pierwsze programowalne urządzenia, które otrzymywały instrukcje w postaci perforowanych kart. Od lat 80. można mówić o właściwych maszynach do obróbki CNC, z wbudowanym komputerem. Wiele współczesnych obrabiarek ma zainstalowane oprogramowanie umożliwiające nanoszenie niezbędnych poprawek już podczas produkcji.

Obróbka CNC w praktyce

Współczesna obróbka CNC umożliwia nadawanie materiałom pożądanego kształtu, najczęściej metodą skrawania lub szlifowania, a także nawiercania czy toczenia. Precyzja nowoczesnych urządzeń pozwala na odwzorowanie projektu z dokładnością do setnych części milimetra – umożliwia to tworzenie idealnie dopasowanych do siebie części samochodowych. Dzięki obróbce CNC możliwe jest więc zwiększenie bezpieczeństwa, ale także wydajności pojazdów – przemysł motoryzacyjny jest jednak jednym z wielu korzystających z tej technologii. Wiele firm, takich jak https://sbg.barosz.pl/technologia/obrobka specjalizuje się w świadczeniu usług CNC dla koncernów motoryzacyjnych i innych firm. Często wykonują prefabrykaty, które później są składane w innych fabrykach. By takie rozproszenie produkcji było możliwe, konieczne jest precyzyjne wykonanie identycznych części, by proces składania ich przebiegał szybko i dokładnie.

 

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: