Jak wybrać projekt altany?

  • 27.04.2020, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wybrać projekt altany?
Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez altany. Takie zadaszenie nie tylko świetnie wygląda, ale też zapewnia cień, dzięki któremu latem można odpocząć w ogrodzie. Poza tym altany często pełnią funkcję letniego salonu, w którym przyjmujemy gości. Bardziej rozbudowane mają nawet niewielkie pomieszczenie biesiadne i toaletę, ale nawet prosta, drewniana altana doda ogrodowi uroku i zwiększy jego funkcjonalność.

Mała architektura, czyli projekty altan i wiat

Altany, wiaty i pergole to tak zwana mała architektura. Ich główną cechą jest lekka konstrukcja i fakt, że nie wymagają fundamentów. Wiele osób kupuje gotowe altany wykonane w całości z drewna, ale czasami taka altanka okazuje się niewystarczająca. Szczególnie w dużych ogrodach warto zadbać o to, by projekt altany współgrał z roślinnością i architekturą domu oraz by altana zapewniała komfortowy wypoczynek.

Warto wiedzieć, że obiekty zaliczane do małej architektury – czyli altany i wiaty – zwykle nie wymagają zezwolenia na budowę, ale przepisy nie zawsze są precyzyjne. Najczęściej przyjmuje się, że wiata to zadaszenie wsparte na słupach i otwarte przynajmniej z jednej strony, natomiast altana często ma ażurowe ściany. Warto jednak odróżniać altanę ogrodową od altany działkowej – te drugie to często małe domki o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych. Szukając projektu altany możemy więc znaleźć zarówno altany ogrodowe, jak i działkowe.

Projekty altan i pawilonów – czym się różnią?

Planowanie dodatkowej przestrzeni rekreacyjnej wiąże się z koniecznością zdecydowania, czy wystarczy nam projekt altany, czy może wolimy urządzić kompletny pawilon letni? Altany zapewniają cień i schronienie przed przelotnym deszczem, ale czasami lepszym rozwiązaniem jest postawienie niewielkiego pawilonu z salonem i zadaszonym tarasem. Murowany grill sprawi, że będzie można urządzić przyjęcie na świeżym powietrzu i nie przejmować się zmienną pogodą. Do tego altana z pawilonem w razie potrzeby może być miejscem do przenocowania gości, którzy nie mają możliwości dotrzeć do domu w nocy.

Niektóre pawilony mają powierzchnię rzędu 90 metrów kwadratowych, z tego powodu mogą z powodzeniem pełnić funkcję domków letniskowych lub gościnnych, jeżeli mamy w zwyczaju zapraszać rodzinę lub znajomych na kilka dni. Jest to o wiele bardziej komfortowe rozwiązanie, niż zwykła sypialnia. Również niektóre projekty altan przewidują dodatkowe pomieszczenie, które można swobodnie urządzić, a często także zaaranżować miniaturową kuchnię i kanalizację.

Gdzie najlepiej zamówić projekt altany?

Mała architektura jest stosunkowo niedroga, a dobrze wykonana altana może służyć przez wiele lat. Dlatego warto przejrzeć projekty altan na stronach poświęconych projektom, takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/mala_architektura.html. Są one droższe od konstrukcji dostępnych w marketach budowlanych, ale trwalsze i możliwe do lepszej aranżacji. Panując altanę warto pomyśleć o tym, jaka powinna być jej wielkość, czy wolimy drewnianą, czy murowaną, a także czy przyda nam się murowany grill. Jeżeli lubimy przyjmować gości, to warto zdecydować się na projekt altany z zamkniętym pomieszczeniem, w którym można się schronić przed deszczem czy w chłodniejsze wieczory.

Projekt altany z dodatkowym pomieszczeniem jest też dobrym pomysłem dla rodzin z dziećmi – można w niej urządzić pokój zabaw, a dostawienie zabawek ogrodowych zachęci je do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sposobów na wykorzystanie altan jest mnóstwo, warto więc zadbać o postawienie w ogrodzie takiego elementu.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: