Franciszek Kornicki - symbol RAF-u i Bitwy o Anglię urodził się w Wereszynie w pow. hrubieszowskim - VIDEO

  • 25.09.2017, 16:49 (aktualizacja 26.09.2017, 12:38)
  • red.
pilot_wereszyn.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W przyszłym roku RAF czyli Królewskie Siły Lotnicze Wielkiej Brytanii obchodzić będą 100 - lecie istnienia, z tej okazji ogłoszono internetowy konkurs na "twarz" RAF-u. Bezkonkurencyjny okazał się podpułkownik Franciszek Kornicki, który niespełna 101 lat temu urodził się w Wereszynie gm. Mircze, pow. hrubieszowski.

Franciszek Kornicki urodził się w Wereszynie, wsi w powiecie hrubieszowskim, jako szósty syn Łukasza i Anieli. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Wereszynie, a następnie do gimnazjum w Hrubieszowie. Następnie został przyjęty do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył z 3. lokatą wśród 173 absolwentów XII promocji. W sierpniu 1939 roku otrzymał przydział do 162 Eskadry Myśliwskiej w III/6 dywizjonie myśliwskim Wojska Polskiego.

Jego losy tak się potoczyły, że od 1940 roku służył w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Dołączył tam do Dywizjonu 303. Trzy lata później został dowódcą Dywizjonu 308 jako najmłodszy pilot na tym stanowisku w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii działających w ramach RAF.

We wrześniu 2017 r., w przygotowaniu do obchodów 100-lecia Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w 2018 r., Franciszek Kornicki wygrał plebiscyt na "twarz" tych obchodów, uzyskując w internetowym głosowaniu 324.700 głosów, miejsce drugie zajął - sir Douglasa Bader'a, z liczbą 6300 głosów.

Franciszek Kornicki obecnie jest jedynym żyjącym polskim uczestnikiem powietrznej "bitwy o Anglię".

Byliśmy z kamerą w Wereszynie, rozmawialiśmy z jej mieszkańcami. Szczegóły w materiale video.

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe