Wyliczenie emerytury za opłatą? To oszustwo!

  • 26.09.2017, 22:35
  • materiał nadesłany/ Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim
Wyliczenie emerytury za opłatą? To oszustwo!
Na zmianach w wieku emerytalnym chcą skorzystać również oszuści. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kraju płyną sygnały od klientów, którym nieuczciwe osoby proponowały odpłatne wyliczenie emerytury.

Instytucja przypomina: pomoc pracowników ZUS w wypełnianiu wniosków i wyliczaniu emerytury jest zawsze darmowa! Wyliczenie emerytury można uzyskać u doradców emerytalnych w placówkach ZUS. Doradcy korzystają ze specjalnego kalkulatora z dostępem do danych z konta ubezpieczonego. Nie odwiedzają potencjalnych emerytów w ich domach, nie dzwonią do nich, a tym bardziej nie zaczepiają ich na ulicy.

W związku z październikowym obniżeniem wieku emerytalnego ok. 176 tysięcy osób zgłosiło się już po emeryturę do ZUS. To zainteresowanie próbują wykorzystać też oszuści. Zakład otrzymuje od klientów niepokojące sygnały o próbach wyłudzeń. Na razie do takich sytuacji doszło w województwach: śląskim, zachodniopomorskim i łódzkim. Do placówek instytucji w woj. lubelskim nie dotarły podobne informacje, ale ZUS woli „dmuchać na zimne”. Radzi przyszłym i obecnym emerytom ostrożność i kontakt z policją, jeśli ktoś złoży im podejrzaną wizytę.

Oszuści namierzają potencjalne ofiary zwykle w okolicach siedziby instytucji. Później  zaczepiają przyszłego emeryta na ulicy albo pukają do jego drzwi. Proponują, że wyliczą emeryturę w rzekomo korzystniejszy sposób niż zrobiłby to ZUS. Żądają za to pieniędzy. W Łodzi oszust podał się wręcz za pracownika Zakładu i za opłatą obiecywał załatwić dodatkowe świadczenie. Łodzianka uniknęła utraty pieniędzy tylko dlatego, że nie miała przy sobie gotówki.

 

materiał nadesłany/ Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe