Na czym polega proces odczulania?

  • 14.12.2017, 08:22
  • Grupa Tipmedia
Na czym polega proces odczulania?
Na pewnym etapie życia każdy człowiek chociaż raz zetknął się z reakcją alergiczną. Jak dowodzą najnowsze dane epidemiologiczne corocznie mamy do czynienia ze wzrostem liczby zachorowań na schorzenia alergiczne, a co kilka lat dochodzi do podwojenia tych statystyk. Nie ma więc wątpliwości, że alergie stanowią ważna grupę chorób cywilizacyjnych, które znacząco wpływają na komfort życia i jego sferę emocjonalną. Dlatego niezwykle istotna okazuje się być walka z alergią.

Jak walczyć z alergią?

Najlepszym sposobem walki z alergią jest odpowiednia profilaktyka, która powinna opierać się na unikaniu kontaktu z czynnikiem alergizującym. I o ile jest całkowicie możliwe w przypadku alergii pokarmowych ( więcej czytaj o alergiach pokarmowych ) , to już staje się to zupełnie nierealne, jeśli chodzi o alergie kontaktowe czy też wziewne. Nie ma bowiem możliwości wyeliminowania ekspozycji na pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego.

W takiej sytuacji, jeśli objawy są na tyle intensywne, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie warto zastanowić się nad odczulaniem, gdyż jest to jedyna metoda oparta na leczeniu przyczynowym, a nie wyłącznie objawowym. Oczywiście ostateczną decyzję o wdrożeniu immunoterapii, jaką jest odczulanie, po rozważa wszystkich aspektów  za i przeciw podejmuje lekarz alergolog. Więcej informacji na ten temat oferuje popularny serwis o alergiach – Alergiko.

Odczulanie na czym polega?

Z medycznego punktu widzenia jedyną skuteczną metodą przyczynowego leczenie schorzeń o podłożu alergicznym jest odczulanie, zwane inaczej immunoterapią swoistą. Terapia ta polega na podawaniu pacjentowi spreparowanych antygenów w wyznaczonych, stopniowo rosnących ilościach, w ściśle określonym czasie. Ma to na celu wytworzenia w jego ustroju pewnego rodzaju tolerancji na wskazany antygen, tak by kontakt z nim w przyszłości nie wywoływał reakcji alergicznej. Jak podaje artykuł o odczulaniu, aktualnie dostępne są dwie metody immunoterapii.

Pierwszą i najczęściej stosowaną z nich jest immunoterapia w postaci iniekcji podskórnych. W trakcie jej przebiegu w pierwszych 2-3 miesiącach  lekarz wstrzykuje pacjentowi szczepionki zawierające rosnące dawki antygenów, co 7 do 14 dni. W kolejnym etapie, określanym jako faza podtrzymująca zabieg ten powtarza się, co 4 do 6 tygodni. Zatem - odczulanie ile trwa? Otóż cały proces leczenie zwykle zmyka się w przeciągu 3 – 5 lat. Druga dostępna metoda odczulania polega na doustnym podawaniu wyselekcjonowanych antygenów. Jest ona zdecydowanie mniej bolesna, ale i droższa. Dodatkowo z uwagi na fakt mniejszego ryzyka wystąpienia reakcji anafilaktycznej metoda ta polecana jest małym dzieciom oraz osobom starszym.

Zatem osoby cierpiące na alergie nie są skazane na znoszenie związanych z nią dolegliwości do końca życia. Współczesna medycyna oferuje bowiem skuteczną metodą przyczynowego leczenia alergii, jaką jest odczulanie. Jeśli masz już dosyć codziennej walki z uciążliwymi objawami choroby alergicznej to odczulanie jest właśnie dla Ciebie. Nie zwlekaj, skonsultuj się ze swoim lekarzem i podejmij pierwsze kroki w stronę życia bez alergii!

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe