Podsumowanie programu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” – historia, architektura, społeczeństwo”

  • 22.12.2017, 11:47 (aktualizacja 22.12.2017, 11:54)
  • http://muzeum-zamojskie.pl/
Podsumowanie programu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego…
19 grudnia 2017 roku w Galerii prof. Mariana Koniecznego Oddział Muzeum Zamojskiego, Planty zamojskie, ul. Łukasińskiego 2b, odbyło się podsumowanie programu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” – historia, architektura, społeczeństwo”, finansowanego ze środków Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2017 r., realizowanego przez zamojskie instytucje kultury.

Celem programu, przygotowanego przez Muzeum Zamojskie, było budowanie motywacji poznawczych dzieci i młodzieży, poznawanie umiejętności korzystania z dóbr kultury w oparciu o ponadczasową wartość historyczną miasta Zamościa jako „małej Ojczyzny” w aspekcie dziedzictwa kulturowego, będącego wyróżnikiem społeczności lokalnej na tle Polski oraz na arenie międzynarodowej. W projekcie akcentowaliśmy także wartościowe wykorzystanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, do której przede wszystkim adresowany był projekt. W ramach programu realizowany był również cel prozdrowotny, wychowawczy i profilaktyczny dla dzieci i młodzieży, w zakresie umiejętności rozwiązywania problemów społecznych, emocjonalnych, radzenia sobie z trudnościami nawiązywania konstruktywnych relacji interpersonalnych.

Ideą projektu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” – historia, architektura, społeczeństwo” było stworzenie dzieciom i młodzieży, możliwości brania udziału w atrakcyjnych i bezpiecznych formach spędzania wolnego czasu, jak np.: spotkania historyczne, wyprawy turystyczne, warsztaty artystyczne.

Od 20.05. do 25.06.2017 roku realizowany był segment programu obejmujący bloki tematyczne takie jak: „Architektura i kompozycja miasta Zamościa”, „Fundator Zamościa. Założenie miasta i Ordynacji Zamojskiej”, natomiast w tematyce prozdrowotnej: „Zdrowy styl życia a dopalacze”, „Zagrożenia wakacyjne – palenie, alkohol, używki”.

Od 15.09 do 15.12. 2017 roku odbywały się spotkania tematyczne dotyczące: „Orientalnej społeczności Zamościa”, „Zachodnioeuropejskich emigrantów w XVII – wiecznym Zamościu” oraz podróże z przewodnikiem, zatytułowane: „Śladami zamojskich fortyfikacji” i „Historia miasta, odzwierciedlająca jego wyjątkowość”.

Na zakończenie programu „Uniwersalna wartość Zamościa jako miasta światowego dziedzictwa UNESCO” – historia, architektura, społeczeństwo” odbyły się warsztaty artystyczne, pod hasłem: „Pocztówka z Zamościa”, w których uczestnicy projektowali karty pocztowe z motywami zamojskimi, wykorzystując do tego celu m.in. wiadomości i doświadczenia zebrane w ramach wcześniejszych spotkań tematycznych.

W ramach podsumowania programu 19 grudnia 2017 roku, zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za prace dzieci i młodzieży, będące efektem warsztatów artystycznych. Prace autorstwa: Martyny Łapińskiej, Dawida Sołowieja, Maksymiliana Sawy, Jakuba Romaszko, Oliwii Mnich, Mai Tymeckej, Julki Pawlasiuk, Wiktorii Cis, Emilii Brykner, Amelii Drzewickiej, Patrycji Kiecana, Stelli Jackowniak, Martyny Kiljan, Wiktora Wachowicza, Piotra Beliny i Jakuba Kopieli, zostały nagrodzone i wyróżnione przez komisję konkursową, złożoną z pracowników Muzeum Zamojskiego.

Muzeum Zamojskie w Zamościu kieruje szczególne podziękowania dla Pań: Marty Słomianowskiej, Małgorzaty Drozd i Joanny Mudy, nauczycielek i opiekunek grup młodzieży uczestniczących w programie.

http://muzeum-zamojskie.pl/

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe