5 porad dotyczących oszczędzania

  • 29.12.2017, 10:41
  • Grupa Tipmedia
5 porad dotyczących oszczędzania
Oszczędzanie to ważny i pożyteczny nawyk, który warto praktykować wraz z całą rodziną. Uczenie dzieci szacunku do pieniędzy i ich racjonalnego wydawania z pewnością przyda się w całym ich życiu. W jaki sposób wdrożyć dobre nawyki dotyczące odkładania pieniędzy?

Porada 1: przemyślane zakupy

Zakupom bardzo często towarzyszą emocje. Rozgrzewają je dodatkowo przeceny i wyprzedaże, które kuszą swoim ograniczeniem czasowym. Wrażenie uciekającej promocji skłania nas do szybkich i nieprzemyślanych zakupów. Zakupy z impulsem to prawdziwy wróg oszczędzania. Remedium na to jest stworzenie listy niezbędnych rzeczy, które są nam rzeczywiście potrzebne.

Porada 2: prowadź budżet domowy

Budżet domowy to jeden z pierwszych kroków na drodze budowania oszczędności. Spisywanie wydatków i zbieranie paragonów pozwala sobie uświadomić, ile tak naprawdę kosztuje nas codzienne życie. Pokazuje również, dokąd uciekają nasze pieniądze. Dzięki zapisywaniu na bieżąco wydatków, możemy kontrolować ich wypływ z konta i portfela. Możemy również z wyprzedzeniem zaplanować większe wydatki, takie jak na przykład remont mieszkania, wyjazd na wakacje czy zapłata za ubezpieczenie samochodu.

Porada 3: gotuj w domu

Jedzenie na mieście, to związane z weekendowymi wyjściami, ale również z codziennymi wyjściami do szkoły i pracy, potrafią pochłaniać spore ilości pieniędzy. Zamiast żywić się w barach szybkiej obsługi lub kupować przekąski na mieście, można zrobić sobie przed wyjściem do pracy kanapki. To zdecydowanie tańsze i często zdrowsze rozwiązanie.

Porada 4: wymień żarówki na LED

Żarówki wykorzystujące technologię LED pozwalają znacznie ograniczyć wydatki na prąd, które są jednym z najwyższych kosztów stałych ponoszonych regularnie w ciągu całego roku. Więcej porad na temat oszczędzania na energii i nie tylko można znaleźć na stronie financer.com .

Porada 5: porównuj ceny w sklepach

Przejdźmy do piątej w kolejności porady na oszczędzanie pieniędzy. W erze popularności gazetek z promocjami porównywanie cen staje się proste. Spore oszczędności można poczynić, kupując w dyskontach zamiast w niektórych drogich delikatesach. Warto porównywać przede wszystkim ceny produktów za kilogram – często bardziej opłaca się zakupić większe opakowanie danego artykułu, szczególnie jeśli używamy go regularnie w sporych ilościach.

Jeśli rozważasz ubezpieczenie domu lub samochodu, także powinieneś zapoznać się z ofertami różnych firm. Przydatna może okazać się w tej mierze porównywarka pożyczek gotówkowych.

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia

Podziel się:


Pozostałe