Zamość w konkursie „Młodzi obserwatorzy przyrody – tworzymy miasto z klimatem!”

  • 11.07.2018, 12:37 (aktualizacja 11.07.2018, 12:44)
  • materiał nadesłany
Zamość w konkursie „Młodzi obserwatorzy przyrody – tworzymy miasto z klimatem!”
Konkurs organizują Centrum UNEP/GRID-Warszawa w partnerstwie z Fundacją Veolia Polska. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat roli zieleni w miastach oraz potrzeb i zasad jej ochrony. Organizatorzy zaprosili do udziału w konkursie tylko pięć miast z całej Polski: Zamość, Chrzanów, Świecie, Tarnowskie Góry i Przasnysz.

W każdym z nich, mieszkańcy wspólnie z samorządem, organizacjami pozarządowymi i ekspertami grupy Veolia w Polsce, przygotują eko-projekty dotyczące zieleni miejskiej. Następnie (w głosowaniu) mieszkańcy zdecydują, który z nich powinien być zrealizowany. Zwycięskie zespoły otrzymają granty na realizację wypracowanych koncepcji.

Prezydent Andrzej Wnuk spotkał się z przedstawicielami organizatorów. Rozmawiano m.in. o działaniach ekologicznych podejmowanych przez miasto w ostatnich latach, a także o planowanych rozwiązaniach, które mogłyby wpływać na jakość powietrza w Zamościu i dydaktycznym wykorzystaniu zieleni miejskiej (np. na potrzeby organizowania lekcji w terenie).

 „Warto pamiętać, że zieleń w mieście to znacznie więcej niż tereny zieleni miejskiej, np. skwery, czy parki. Budowanie zdrowych, zrównoważonych, przyjaznych mieszkańcom miast, odpornych na negatywne skutki zmian klimatycznych, powinno odbywać się także z wykorzystaniem tzw. zielonej i błękitnej infrastruktury w miastach. Jej różnorodne elementy w środowisku miejskim, takie jak np. zielone dachy, zielone ściany budynków, czy ogrody deszczowe, w znaczący sposób wpływają na stan bioróżnorodności obszarów miejskich, stanowiąc siedlisko życia np. ptaków, czy owadów, jednocześnie pomagają oszczędzać energię i gospodarować wodą opadową.

Zieleń wpływa również pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców, jak również wspiera społeczną przedsiębiorczość. Przykładem mogą być trawniki zamieniane na kwietne łąki obsadzane miododajnymi roślinami, które wspierają miejskie pszczelarstwo, czy wbudowywanie zieleni w przestrzeń remontowanych ulic jako element rewitalizacji i oddawania ulic przechodniom – tworzenia nowych przestrzeni społecznych i kulturalnych”- czytamy na stronie konkursu: www.mlodziobserwatorzy.edu.pl

W ubiegłorocznym konkursie Szkoła Podstawowa nr 10 w Zamościu zajęła drugie miejsce.

 

 

materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe