Pionierski program środowiskowy w Zamościu

  • 22.02.2019, 19:27 (aktualizacja 22.02.2019, 19:37)
  • Marek Madej
Pionierski program środowiskowy w Zamościu
W 2017 roku, zamojska młodzież zaangażowała się w ogólnopolski konkurs edukacyjny Fundacji Veolia Polska - Młodzi Obserwatorzy Przyrody.

Chrońmy razem bioróżnorodność, a Szkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Waleriana Łukasińskiego w Zamościu zajęła w nim 3. miejsce. W bieżącym roku szkolnym, młodzież z Zamościa bierze udział w II edycji programu Młodzi Obserwatorzy Przyrody, pod hasłem: “Tworzymy miasto z klimatem!”.

Zachęceni doskonałym przyjęciem inicjatyw ekologicznych wśród młodego pokolenia, w tym roku chcielibyśmy zaprosić wszystkich mieszkańców do kolejnego programu, który, jak wierzymy, odpowiada na środowiskowe wyzwania miasta. O zmianach klimatu jest na świecie coraz głośniej - nie bez powodu. Wpływają one nie tylko na to, jak nam się żyje, ale wręcz jak długo żyjemy.

Zanieczyszczenie powietrza, przegrzewanie miast czy ekstremalne zjawiska pogodowe - wszystko to są konsekwencje zmian klimatu, które odczuwalne są lokalnie, również w samym Zamościu. Aby przygotować miasto na możliwe efekty zmian, niezbędna jest współpraca wielu podmiotów i zaangażowanie mieszkańców w sprawy środowiskowe.

W tym celu właśnie powstał program Fundacji Veolia Polska „Miejskie Klimaty” realizowany w partnerstwie z Pracownią Miejską i Urzędem Miasta Zamość. Przez osiem miesięcy projekt „Miejskie Klimaty” będzie w angażujący sposób dawał mieszkańcom i mieszkankom Zamościa, samorządowi i organizacjom pozarządowym wiedzę i narzędzia niezbędne do przygotowania miasta na zmiany klimatu. Będzie też badał ich nastawienie do zmian klimatu i szukał ścieżek rozwoju, które są najbardziej akceptowalne dla lokalnej społeczności.

Co ważne, program „Miejskie Klimaty” nie ogranicza się do warsztatów edukacyjnych, konsultacji miejskich czy wymyślania pomysłów na adaptację do zmian klimatu. Jego ostatnim etapem jest wypracowanie testowego rozwiązania, gotowego do wdrożenia, które pomoże odpowiedzieć na jedną z największych środowiskowych potrzeb mieszkańców. Zarówno proces, jak i samo rozwiązanie staną się przykładem dla innych miast w całej Polsce. Co wyróżnia program? Ważnym elementem realizacji programu jest współpraca z przedstawicielami wszystkich sektorów i wdrażanie kolejnych etapów w szerokim dialogu społecznym.

Zależy nam na zaangażowaniu w proces zarówno mieszkańców w każdym wieku, jak i organizacje pozarządowe, lokalnych aktywistów, samorząd i przedsiębiorców zainteresowanych tematyką ekologiczną. Program w Zamościu będzie pionierskim rozwiązaniem poświęconym adaptacji miast do zmian klimatycznych, przy zastosowaniu metodologii stosowanej przez największe organizacje urbanistyczne świecie.

Będzie to okazja do promocji miasta na arenie ogólnopolskiej, wśród innych samorządów, dostarczając sprawdzonych narzędzi i poszukiwania rozwiązań w nowatorski sposób.

Przebieg programu

Etap 1. Warsztaty scenariuszowe Termin: 27 lutego 2019, g. 17.00 - 19.00 Miejsce: Książnica Podczas warsztatów razem z mieszkańcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych, przedsiębiorcami i urzędnikami, będziemy przekładać światowe trendy na lokalny kontekst. Celem pierwszego etapu jest zarysowanie możliwych scenariuszy przyszłości Zamościa w kontekście zmian klimatu. Podczas warsztatów chcemy porozmawiać z lokalnymi liderami, dla których ważna jest jakość życia w Zamościu i którzy chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Etap 2. Gra konsultacyjna Termin: Maj - czerwiec 2019 Specjalnie opracowana na podstawie etapu 1. gra planszowa, której rozgrywki będą przeprowadzone w najczęściej odwiedzanych, kluczowych dla miasta miejscach - szkoły, parki, czy centra handlowe. Umożliwi nam ona zebranie danych na temat postaw i zachowań ekologicznych mieszkańców i pozwoli zarysowywać potencjalne rozwiązania kluczowych problemów środowiskowych Zamościa.

Etap 3. Hackathon klimatyczny Termin: wrzesień - październik 24-godzinne wydarzenie z udziałem programistów, którzy wraz z uczestnikami programu będą tworzyć pilotażowe rozwiązania ICT dla Zamościa w obszarze zmian klimatycznych. Pomiędzy etapem 2 i 3 będziemy spotykać się z mieszkańcami na warsztatach praktycznych i spotkaniach edukacyjnych. O organizatorach Partner i inicjator programu: Fundacja Veolia Polska jest fundacją korporacyjną działającą od 2015 roku. Swoje wsparcie kieruje do społeczności lokalnych na terenie działania spółek grupy Veolia w Polsce. Działalność Fundacji Veolia Polska koncentruje się na wzmacnianiu współpracy międzysektorowej, wspieraniu projektów dedykowanych społecznościom lokalnym i poprawie jakości ich życia w obszarach związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Zgodnie z mottem “Współpraca w dobrym klimacie” realizuje działania na rzecz ekologii, ochrony środowiska, bioróżnorodności, wspiera także inicjatywy edukacyjno-oświatowe. Więcej na: fundacja.veolia.pl Koordynator programu: Pracownia Miejska to firma specjalizująca się w prognozowaniu przyszłości miast. Od czterech lat realizuje foresighty dla samorządów w Polsce i za granicą w oparciu o autorską metodę, która charakteryzuje się dużym naciskiem na włączanie mieszkańców i biznesu w tworzenie scenariuszy rozwoju miast oraz projektowanie innowacyjnych rozwiązań. Foresighty te realizowane są pod wspólną marką “Miasta 2050”. Przeczytaj więcej na www.pracowniamiejska.pl Program “Miejskie Klimaty” objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Zamościa. Więcej informacji o programie znajdziecie Państwo już niebawem na stronie www.miejskieklimaty.pl

 

żródło: materiał nadesłany 

Marek Madej

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe